An event was organized at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan to honor and award employees.
On December 25, 2024, following the crash of an "Embraer 190" passenger plane on the Baku–Grozny (Russian Federation) route, mobile “ASAN service” was provided to the injured passengers whose documents were damaged.
Rwanda learns the experience of “ASAN service”. A delegation led by Juliana Muganza, the Deputy Chief Executive Officer of the Rwanda Development Board, visited our country. The main purpose of the visit was to closely familiarize themselves with the concept of implementing Azerbaijan's “ASAN service” model in Rwanda. The meeting was held between delegation and Ulvi Mehdiyev, the Chairman of th...
The opening of the Sabirabad regional “ASAN service” center, under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, took place on December 15, 2014, with the participation of President Ilham Aliyev.
December 12th is the Remembrance Day of Heydar Aliyev, the architect and founder of independent Azerbaijan, the prominent statesman, and the National Leader of our people.
The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has been awarded the ISO 56002:2021 international certification for “Innovation Management System”.
A delegation from the Secretariat of the Government of Romania visited our country to closely familiarize themselves with the operations of the “ASAN service” centers and the innovative solutions implemented there.
The opening of the Shamakhi “ASAN Hayat” complex took place on December 5, 2019, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. The “ASAN service” center, an “ABAD” center, a training center, and an “ASAN Café” operates in the complex’s area.