The Prime Minister of the Republic of Kenya, Musalia Mudavadi, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center.
The high-raking guest is visiting our country to participate in the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku.
The President of the Federal Democratic Republic of Ethiopia, Taye Atske Selassie, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center.
The guest is visiting our country to participate in the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku.
The President of the Republic of Zimbabwe, Emmerson Dambudzo Mnangagwa, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center.
The president is visiting our country for participate in the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku.
The Minister of Foreign Affairs of the Bahamas, Mitchell Frederik Audley, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center.
The minister is visiting our country to participate in the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku.
On November 14, 2024, The Ministerial Forum on Green Advanced Governance will be held in Baku within the framework of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29).
An event dedicated to November 8–Victory Day was organized at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. During the event, the chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, met with employees of “ASAN service” who are family members of martyrs, veterans, and war heroes.
The meeting was held within the framework of preparations for the VI All-Republican Forum of Azerbaijani Children. The Assembly of Children's Ambassadors was established by The State Committee for Family, Women, and Children's Issues of The Republic of Azerbaijan to increase children's social activism and ensure their active participation in the implementation of state policies.
A presentation ceremony was held at the ASAN service centers regarding the project on “Transition to Alternative Energy Sources”, on November 2, 2024.
The ceremony was attended by Ulvi Mehdiyev, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, and Mukhtar Babayev, the Minister of Ecology and Natural Resources, who is als...
The newly appointed extraordinary and plenipotentiary ambassador of the Democratic Republic of Congo to Azerbaijan, Ivan Vangu Ngimbi, became acquainted with the activities of the “ASAN Service” center.