Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
The “ASAN Service” experience was applied for the first time on the American continent.
The number of agreements signed for the export of the “ASAN Service” model has reached 25.
During the World Governments Summit, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of public service delivery was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the relevant agency of the Republic of Colombia.
The memorandum outlines the implementation of the “ASAN Service” model in Colombia, the organization of internship programs for Colombian civil servants at “ASAN Service” centers, and the sharing of best practices in public service delivery by experts from the State Agency with the Colombian side.
As a result, the “ASAN Service” experience, Azerbaijan's intellectual brand in public service delivery, will be applied not only in Europe, Asia, and Africa but now also in the Americas.
After the signing ceremony, a meeting between the parties took place, where discussions were held on the steps to be taken for the implementation of the Memorandum of Understanding.
The Colombian minister emphasized that the “ASAN Service” model left a strong impression on him and expressed confidence that practical steps for cooperation would be taken soon.