Şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi, dəyişdirilməsi, məlumatların şəxsiyyət vəsiqəsinin elektron daşıyıcısına (çipə) daxil edilməsi, həmin məlumatların dəyişdirilməsi və istifadəsi
1. Vətəndaşa ilk dəfə şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
· şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi haqqında ərizə-anket (1 nömrəli əlavə - DİN-nin məsul əməkdaşı tərəfindən elektron formada tərtib edilir);
· vətəndaşın doğum haqqında şəhadətnaməsi, yaxud fərdi identifikasiya kartı;
· Azərbaycan Respublikasının 1999-cu il 8 dekabr tarixli 773-IQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş "Yaşayış yeri və olduğu yer üzrə qeydiyyat haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi haqqında Əsasnamə"nin 2-ci maddəsində göstərilən, yaşayış sahəsinə köçmək üçün əsas verən sənəd (əgər vətəndaşın yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı yoxdursa)
· vətəndaşın qan qrupu, gözlərinin rəngi, boyu haqqında tibbi arayış;
· dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
· ərizə vətəndaşı övladlığa götürən, vətəndaşın himayəçisi və ya qəyyumu tərəfindən verildikdə, onun hüquqlarını təsdiq edən sənəd.
· 18 yaşı tamam olmamış vətəndaşın ərizə-anketini onun özü və ya qanuni nümayəndəsi verə bilər. Hər iki halda ərizə-anketdə 15 yaşdan 18 yaşadək olan vətəndaşın imzası olmalıdır.
2. Vətəndaşın əl-barmaq izlərinin götürülməsi, habelə Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO-nun) tələblərinə uyğun fotoşəklinin çəkilməsi vəsiqə verən orqanda ödənişsiz həyata keçirilir.
3. Elektron imza ilə əlaqədar sertifikatların, elektron imza yaratma və yoxlama məlumatlarının verilməsi, onlardan istifadə və həmin sertifikatların qüvvəsinin dayandırılması, bərpası və ya ləğvi "Elektron imza və elektron sənəd haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş qaydada həyata keçirilir.
4. Şəxsiyyət vəsiqəsi 10 (on) illik müddətə, 55 yaşı tamam olmuş şəxslərə isə qeyri-məhdud müddətə verilir. Şəxsiyyət vəsiqəsinin etibarlılıq müddəti bitdikdə, yaxud vətəndaşın soyadı, adı, atasının adı dəyişdikdə və ya şəxsiyyət vəsiqəsi, o cümlədən onun elektron daşıyıcısı (çip) yararsız hala düşdükdə, yaxud vəsiqənin üzərindəki məlumatların səhv olduğu müəyyənləşdirildikdə, vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsinin dəyişdirilməsi üçün 1 (bir) ay müddətində vəsiqə verən orqana müraciət etməlidir.
5. Şəxsiyyət vəsiqəsinin etibarlılıq müddətinin bitməsi, yaxud vətəndaşın soyadının, adının, atasının adının dəyişməsi və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin, o cümlədən onun elektron daşıyıcısının (çipin) yararsız hala düşməsi ilə əlaqədar şəxsiyyət vəsiqəsi dəyişdirilərkən vətəndaşın fotoşəkli vəsiqə verən orqanda çəkilməklə və əl-barmaq izləri götürülməklə yalnız aşağıdakılar tələb edilir:
· şəxsiyyət vəsiqəsinin dəyişdirilməsi haqqında ərizə-anket (2 nömrəli əlavə- DİN-nin məsul əməkdaşı tərəfindən elektron formada tərtib edilir);
· şəxsiyyət vəsiqəsi;
6. Şəxsiyyət vəsiqəsinin üzərində göstərilən və şəxsiyyət vəsiqəsinin elektron daşıyıcısına (çipə) daxil edilmiş dəyişdirilməyən məlumatlarda səhv müəyyənləşdirildikdə, həmin vəsiqə təqdim edildiyi vaxtdan bir gün müddətində dövlət rüsumu alınmadan dəyişdirilir. Şəxsiyyət vəsiqəsinin elektron daşıyıcısına daxil edilmiş dəyişdirilə bilən məlumatlarda səhv müəyyənləşdirildikdə, vəsiqə səhv məlumatları daxil etmiş orqana təqdim edildikdən dərhal sonra (ən geci 30 dəqiqə ərzində) həmin məlumatlar dövlət rüsumu alınmadan dəyişdirilir.
7. Vətəndaş yeni şəxsiyyət vəsiqəsini alarkən, köhnə şəxsiyyət vəsiqəsini təhvil verməlidir.
QEYD: Şəxsin Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyətini müəyyənləşdirmək zərurəti yarandıqda, o Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən “ASAN xidmət” mərkələrində təşkil olunan müvafiq xidmətinə müraciət edə bilər.
Şəxsiyyət vəsiqəsinin itirilməsi və ya oğurlanması
· Vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsini itirdikdə, onu harada, nə vaxt və hansı şəraitdə itirdiyini göstərməklə, vəsiqə verən orqana yazılı məlumat verməlidir.
· Şəxsiyyət vəsiqəsini itirdiyini bildirən vətəndaş həmin vəsiqəni taparsa və ya itirilmiş şəxsiyyət vəsiqəsi yeni şəxsiyyət vəsiqəsi verildikdən sonra tapılarsa, tapılmış şəxsiyyət vəsiqəsi dərhal vəsiqə verən orqana təhvil verilməlidir.
· Vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsini itirdiyi barədə vəsiqə verən orqana yazılı müraciət etdikdə və onun şəxsiyyəti müəyyənləşdirildikdə, bu barədə məlumat Qüvvədən düşmüş sənədlərin dövlət reyestrinə ötürülür. İtirilmiş vəsiqə barədə məlumat Qüvvədən düşmüş sənədlərin dövlət reyestrinə daxil edildikdən sonra həmin sənəd qüvvədən düşmüş hesab edilir, İAMAS-da aktiv statusu dəyişdirilir. Şəxsiyyət vəsiqəsinin itirilməsi ilə əlaqədar yenidən verilməsinə görə dövlət rüsumu ödənildikdən və şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi haqqında ərizə-anket doldurulduqdan sonra vətəndaşa yeni şəxsiyyət vəsiqəsi verilir
· Şəxsiyyət vəsiqəsi oğurlandıqda, vətəndaş bu barədə cinayətin baş verdiyi yerin polis orqanına yazılı müraciət etməlidir. Belə ərizənin qəbul olunması haqqında vətəndaşa arayış verilir və bu arayış oğurlanmış şəxsiyyət vəsiqəsinin qüvvədən düşməsi barədə Qüvvədən düşmüş sənədlərin dövlət reyestrində qeydiyyatın aparılması və bunun əsasında vətəndaşa yeni şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi üçün əsas hesab edilir.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin müvafiq orqanları (bundan sonra — vəsiqə verən orqan) tərəfindən "Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu və “Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi barədə Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydada verilir.
15 yaşına çatmış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsinə görə:
· on gün müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 5 manat;
· üç iş günü müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 25 manat;
· bir iş günü müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 35 manat.
15 yaşına çatmamış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsinə görə:
· on gün müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 4 manat;
· üç iş günü müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 20 manat;
· bir iş günü müddətində verildikdə və ya dəyişdirildikdə - 25 manat.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsinin itirilməsi və ya korlanması ilə əlaqədar yenidən verilməsinə görə:
· on iş günü müddətində verildikdə - 15 manat;
· üç iş günü müddətində verildikdə - 35 manat;
· bir iş günü müddətində verildikdə - 45 manat.
· 15 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikası vətəndaşının (bundan sonra - 15 yaşı tamam olmamış vətəndaş) fərdi identifikasiya kartının 2022-ci il yanvarın 1-dən tətbiq ediləcəyini nəzərə alaraq, 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşlara da 2018-ci il sentyabrın 1-dən 2022-ci il yanvarın 1-dək olan müddətdə şəxsiyyət vəsiqəsi verilir
· 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi və ya dəyişdirilməsi onun valideyninin, vətəndaşı övladlığa götürənin, vətəndaşın qəyyumunun və ya himayəçisinin (bundan sonra - qanuni nümayəndəsinin) müraciəti ilə bu Əsasnamənin 2.2-ci və 2.23-cü bəndlərində nəzərdə tutulan sənədlər əsasında həyata keçirilir.
· 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi üçün vətəndaşın əl-barmaq izləri götürülmür, həmçinin gözlərinin rəngi və boyu haqqında tibbi arayış tələb olunmur.
· 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa verilən şəxsiyyət vəsiqəsində onun fotoşəkli yerləşdirilir, lakin şəxsi imzası göstərilmir.
· 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa verilən şəxsiyyət vəsiqəsinin elektron daşıyıcısına vətəndaşın ailə vəziyyəti, boyu, hərbi vəzifəsi, vətəndaşın gücləndirilmiş elektron imzası ilə əlaqədar sertifikatlar, elektron imza yaratma və elektron imzanı yoxlama məlumatları daxil edilmir.
· 15 yaşı tamam olmuş kişi vətəndaşlardan ilkin hərbi qeydiyyata alınma haqqında vəsiqə tələb olunur.
· Vəsiqə sahibinin üzərinə qoyulmuş vəzifələri 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa aid hissədə onun qanuni nümayəndəsi həyata keçirir.
· 5 yaşadək olan vətəndaşa verilən şəxsiyyət vəsiqəsi vətəndaşın 5 yaşı tamam olanadək, 5 yaşı tamam olmuş vətəndaşa verilən şəxsiyyət vəsiqəsi isə vətəndaşın 15 yaşı tamam olanadək etibarlıdır.

Issuance and renewal of identity card, as well as inclusion of the information into chip carrier and renewal or use of such information
1. The following documents are required for the issuance of ID card for the first time:
· application form for the issuance of ID card ( Annex 1 - is compiled electronically by a responsible employee of the Ministry of Internal Affairs) ;
· Birth certificate of a citizen, or personal identification card;
· The document, which provides the basis for moving to a living area as specified in Article 2 of the Statute on the Application of the Law on “Registration on the place of residence and place of stay" approved by the Law of the Republic of Azerbaijan No 773-IQ dated December 8, 1999 (if a place of residence of a citizen is not registered)
· medical certificate about blood group, eye color, medical certificate about height;
· document on payment of the state fee;
· if the application is issued by the adoptive parent, guardian or custodian of a citizen - document certifying his/her rights.
· application of an applicant under 18 years may be submitted either by himself or his legal representative. In both cases, the application must contain a signature of a citizen between the ages of 15 and 18.
2. Fingerprinting of citizens, as well as taking a photo in accordance with the requirements of the International Civil Aviation Organization (ICAO) shall be made free of charge in the issuing institution.
3. Issuance of certificates related to electronic signature, creation of electronic signature and issuance of verification information, as well as suspension, restoration or annulment of those certificates shall be carried out in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Electronic Signature and Electronic Documentation".
4. Identity card is issued for 10 years, whereas for persons reached the age of 55 – for an unlimited period of time. When the validity of the ID card is expired or the citizen's last name, first name, patronymic name is changed; when the ID card, including its chip carrier becomes useless or the information on the card is found to be incorrect a citizen should apply to the issuing authority for the change of the identity card within 1 (one) month.
5. If the identity card is changed due to its expired validity, or change in the citizen's last name, first name, patronymic name, as well as uselessness of the ID card, including its chip carrier, along with taking a photo and fingerprinting of a citizen - the following are required:
· application form for the renewal of ID card ( Annex 2 - is compiled electronically by a responsible employee of the Ministry of Internal Affairs) ;
· identity card;
6. If unchangeable information provided on the identity card and included in the chip carrier is incorrect, it is changed within one day from the date of submission without paying the state duty. If changeable information provided in the chip carrier of the identity card is incorrect, the data will be changed immediately (within 30 minutes at the latest) after submission of the incorrect information to the body that has entered the information without a state fee.
7. When receiving a new identity card, a citizen must hand over the old identity card.
NOTE: When it is necessary to determine a person's citizenship of the Republic of Azerbaijan, he/she may apply to the relevant service of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan provided at “ASAN service” center.
Loss or theft of the identity card
· In case a citizen loses his/her identity card, he/she must provide written information to the issuing authority indicating where, when and under which circumstances the incident occurred.
· If a citizen informing on his lost identity card, finds a lost identity card after being issued a new ID card, the found identity card must immediately be handed over to the body that issued it.
· In case the identity of a citizen writing an application to the issuing authority on the loss of the identity card is determined, this information is transmitted to the state registry of invalid documents. After the information on the lost identity card is included into the state registry of invalid documents, this document is considered to be invalid, as well as active status in IAMAS is changing. After the state fee for reissuance of identity card due to its lost is paid and the application for the issuance of identity card is filled out, a new identity card is issued to a citizen.
· When the identity card is stolen, a citizen should write and application to the police office located in the place the crime occurred. Citizens are issued a reference on acceptance of such application and this reference shall be considered as the basis for the registration of the stolen identity card in the state registry of invalid documents and the issuance of a new identity card to a citizen.
· Identity card of the citizen of the Republic of Azerbaijan shall be issued in accordance with the procedure established by the relevant bodies of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the issuing authority) and with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Identity Card of the Citizen of the Republic of Azerbaijan" and Statute on the application of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Identity Card of the Citizen of the Republic of Azerbaijan".
For the issuance of new generation ID cards to citizens of the Republic of Azerbaijan who reached the age of 15:
· issued or renewed within ten working days – 5 AZN;
· issued or renewed within three working days – 25 AZN;
· issued or renewed within one working day – 35 AZN.
For the issuance of new generation ID cards to citizens of the Republic of Azerbaijan under the age of 15:
· issued or renewed within ten working days – 4 AZN;
· issued or renewed within three working days – 20 AZN;
· issued or renewed within one working day – 25 AZN.
For re-issuance related to the loss or damage of the new generation ID cards to the citizens of the Republic of Azerbaijan: