- 2 ədəd 3x4 sm ölçüdə fotoşəkil (5 yaşadək uşaqlar istisna olmaqla);
- Pasportun və ya şəxsiyyətini təsdiq edən digər sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
- doğum haqqında şəhadətnamənin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatlarıözündə əks etdirən müvafiq sənəd);
- yetkinlik yaşına çatmamış uşaqların valideynlərinin şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surəti;
- şəxs 1988-ci il yanvarın 1-dən 1992-ci il yanvarın 1-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində məskunlaşmış qaçqın olduğu halda, bu barədə müvafiq təsdiqedici sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
- övladlığa götürülmə halında əcnəbi uşağın və ya vətəndaşlığı olmayan uşağın övladlığa götürülməsi barədə sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
- aşağıdakı hallarda 14 yaşından 18 yaşınadək uşaqların Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin tanınması üçün razılıq ərizələri:
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvadın hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa, həmin uşaq;
- əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan uşağı övladlığa götürən ər-arvaddan biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşıdırsa, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxsdirsə, həmin uşaq;
- valideynlərin vətəndaşlığı dəyişdikdə və bunun nəticəsində hər ikisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə, onların uşağı;
- uşağın valideynlərindən biri məlumdursa, həmin valideyn Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etdikdə, onun uşağı;
- Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayan uşağın valideynlərindən biri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını əldə etmiş şəxs, digəri isə vətəndaşlığı olmayan şəxs olduqda;
- Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını təsdiq edən sənədlərə malik olmayan və ya belə sənədləri qanunsuz əldə etməsinə əsaslı şübhələr olan şəxs başqa dövlətin ərazisində doğulmuşdursa (doğumu Azərbaycan Respublikasının dövlət qeydiyyatına alınmış şəxs istisna olmaqla) və ya valideynlərindən biri başqa dövlətin vətəndaşıdırsa, yaxud həmin şəxs başqa dövlətlərdə yaşayıbsa, həmin xarici dövlətlərin vətəndaşı olmaması barədə sənədin surəti.
Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ödənişsizdir.
Sənəd 20 günü müddətində verilir (sorğuya baxılma müddəti onun “ASAN xidmət” mərkəzlərinə daxil olduğu gündən hesablanır). Bu müddət Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əsaslandırılmış qərarı ilə 20 günədək uzadıla bilər və müddət uzadıldıqda, bu barədə Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən sorğu verən tərəfə məlumat verilir.
Sorğu şəxsin qanuni nümayəndəsi tərəfindən verildikdə, bu hüququ təsdiq edən müvafiq sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
1998-ci il oktyabrın 7-dək Azərbaycan Respublikasında cəzaçəkmə müəssisəsində cəza çəkən şəxslərin cəzaçəkmə müddəti Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən cəzaçəkmə müddəti göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
1998-ci il oktyabrın 7-dək Azərbaycan Respublikasında hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların hərbi xidmət dövrü Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli idarə, şöbə və bölmələri tərəfindən hərbi xidmət dövrü göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
Yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı olmayan yetkinlik yaşına çatmayanların və ya qəyyumluq altında olan şəxslərin yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı kimi onların qanuni nümayəndələrinin - müvafiq olaraq valideynlərinin, övladlığa götürənlərin, yaxud qəyyumların və ya himayəçilərin yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı qəbul edilir
Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların yaşayış yeri üzrə qeydiyyatı kimi onların yaşadıqları müəssisələr, yataqxanalar (valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar üçün), qəyyumun (himayəçinin) və ya övladlığa götürən şəxsin yaşayış yeri qəbul edilir.

4. Copy of a document certifying the passport or ID card (in the case of absence of this document, another relevant document reflecting the same information is required);
5. A copy of the birth certificate (in the case of absence of this document, to submit a relevant document reflecting all necessary data)
6. Notarized copy of the document of parents of children under the age of majority;
7. If a person is an IDP resident in the territory of the Republic of Azerbaijan since January 1, 1988 to January 1, 1992, a copy of a proper document certifying this fact (if this document is not available, should attach another proper document certifying this information);
8. A copy of documents on adoption of a foreign or stateless child (if this document is not available, should attach another proper document certifying this information);
9. Permit applications for recognition of citizenship affiliation of the Republic of Azerbaijan of children between-18 in the following cases:
9.1. If both of adoptive parents of a foreign or stateless child are the citizens of the Republic of Azerbaijan, that child;
9.2. If one of adoptive parent of a foreign or stateless child is a citizen of the Republic of Azerbaijan and other one is a stateless person, that child;
9.3. If the citizenship of both parents changes and obtain the citizenship of the Republic of Azerbaijan, their child;
9.4. If one of parents is obvious and if obtains the citizenship of the Republic of Azerbaijan, his/her child;
9.5. If the parent of the child living in the territory of the Republic of Azerbaijan is a person, who obtained a citizenship of the Republic of Azerbaijan, other is a stateless person;
10. If the a person, who does not have any documents certifying the affiliation to the citizenship of the Republic of Azerbaijan or the is any suspicion of illegal access to documents, was born in the territory of another country (excepting a person, whose birth was registered to the state registration of the Republic of Azerbaijan) or one of parent is a citizens of other country, or that person used to live in other countries, a copy of documents certifying the absence of any citizenship affiliation to other foreign countries.
Determination of a person’s affiliation to the citizenship of the Republic of Azerbaijan is implemented free of charge.
The document is issued within 20 days (the consideration period of survey is counted regarding the receiving day at “ASAN service” centers). This duration can be extended up to 20 days according to the reasoned decision of the State Migration Service and if the duration is extended, the applicant of the survey is kept aware on this issue by the State Migration Service.
If the survey is requested by a legal representative, this document confirming this right should be attached to the survey.
The term of confinement of persons in prison in the territory of the Republic of Azerbaijan until October 7, 1998 is taken into account as a term residence place in the territory of the Republic of Azerbaijan. In such a case, a document with the indication of the term of confinement by the Penitentiary Service of Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan should be attached to the survey.
The term of military service of military in the military service in the territory of the Republic of Azerbaijan until October 7, 1998 is taken into account as a term residence place in the territory of the Republic of Azerbaijan. In such a case, a document with the indication of the term of military service by the local departments, divisions and sections of the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan should be attached to the survey.
The issued document with the indication of the period of military service by local departments, divisions and units should be attached to the survey.
As a registration place of the minors without the registration at the place of residence or persons under the guardianship carries the same registration place of their legal representatives - proper parents, adoptive parents, guardians or trustees.
As the registration place of children, who lost or deprived of parental care is taken into account the residing places or hostels (for children who lost their parents and deprived of parental care), place of residence of trustee (guardian) or of the adoptive person.