Pasportun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin surəti;
Doğum haqqında şəhadətnamənin və ya ona bərabər tutulan digər sənədin notariat qaydasında təsdiq olunmuş surəti (pasportu olmayan 18 yaşına çatmayan şəxslər üçün);
müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasına əsas olan halların mövcudluğunu təsdiq edən sənəd;
3,5x4,5 sm ölçüdə iki ədəd fotoşəkil;
Qeydiyyata alınacağı yaşayış sahəsinin sənədi (mülkiyyət hüququnun dövlət qeydiyyatına alınması haqqında daşınmaz əmlakın dövlət reyestrindən çıxarış, order, icarə (kirayə) müqaviləsi və ya Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş digər sənəd);
Əcnəbiyə və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsə yaşayış sahəsi verən şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədinin surəti (əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin mülkiyyətində yaşayış sahəsinin olduğu hallar istisna olmaqla);
Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd (dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərar əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə təqdim edildiyi zaman verilir).
Yetkinlik yaşına çatmış əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə ölkədə müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın verilməsinə görə:
- bir iş günü müddətində verildikdə
30 günədək 50 manat
60 günədək 100 manat
- üç iş günü müddətində verildikdə
30 günədək 30 manat
60 günədək 60 manat
Yetkinlik yaşına çatmayan əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə ölkədə müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın verilməsinə görə:
30 günədək 15 manat
60 günədək 30 manat
Müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın yenidən verilməsinə görə - 20 manat
2, 6 və 8-ci bəndlərdə göstərilən sənədlərin surətləri həmin sənədlərin əsli ilə birgə təqdim edilir və tutuşdurma aparıldıqdan sonra sənədlərin əsli onları təqdim etmiş şəxsə qaytarılır.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasına əsas olan hallar mövcud olduqda, Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti olma müddətinin bitməsinə azı 3 iş gün qalmış (tranzit keçidi zamanı məcburi dayanma halları istisna olmaqla) müvəqqəti olma müddətinin uzadılması üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanına müraciət edərək tələb olunan sənədləri təqdim etməlidirlər. Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti onların və ya qanuni nümayəndələrinin müraciəti əsasında 60 günədək uzadıla bilər.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin pasportlarının və ya digər sərhədkeçmə sənədlərinin etibarlılıq müddətlərinin bitməsinə 1 aydan az vaxt qaldıqda, onların ölkədə müvəqqəti olma müddəti uzadılmır.

Regarding issuing a decision on extending the period of temporary stay in the country to foreigners and stateless persons who have reached the age of majority:
when issued within one working day:
50 AZN for up to 30 days
100 AZN for up to 60 days
when issued within three working days
30 AZN for up to 30 days
60 AZN for up to 60 days
Regarding issuing a decision on extending the period of temporary stay in the country to minors and stateless persons:
when issued within three working days:
15 AZN for up to 30 days
30 AZN for up to 60 days
For reissuing the decision to extend the period of temporary stay - 20 AZN
Copies of the documents specified in paragraphs 2, 6, and 8 are submitted together with the originals of those documents, and after reconciliation, the originals of the documents are returned to the person who submitted them.
Foreigners and stateless persons, when there are circumstances justifying the extension of the period of temporary stay in the Republic of Azerbaijan, at least 3 working days before the end of the period of temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan (except for the cases of forced stop during transit) by applying to the relevant executive authority for the extension of the period of temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan they must submit the required documents. The period of temporary stay of foreigners and stateless persons arriving in the Republic of Azerbaijan can be extended up to 60 days based on their request or their legal representatives.
If there is less than 1 month left before the expiration of the validity of the passports or other border crossing documents of foreigners and stateless persons, their temporary stay in the country shall not be extended.
According to Article 575 of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, foreigners or stateless persons for living without documents giving the right to stay or live in the Republic of Azerbaijan, or without registration, shall be fined in the amount of three hundred to four hundred AZN, with or without administrative removal outside the borders of the Republic of Azerbaijan.
This service is provided in all "ASAN service" centers, except Ganja regional "ASAN service" center No. 1.