pensiya təyin edilməsi üçün müraciət edən şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsi (xaricdə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumvətəndaş pasportu);
ümumi iş (sosial sığorta) stajını təsdiq edən sənədlər (əmək kitabçası, hərbi bilet və s.);
Şəxsin əlilliyini və ya sağlamlıq imkanlarının məhdudluğunu müəyyən edən tibbi-sosial ekspert komissiyasının qərarı.
Əmək pensiyalarının təyin edilməsi ödənişsizdir.
Əmək pensiyasının təyin edilməsi barədə ərizə əmək pensiyasını təyin edən orqana daxil olduğu gündən ən geci 10 gün müddətində əmək pensiyasının təyin edilməsi və ya təyin edilməsindən imtina edilməsi barədə qərar qəbul edilir.
Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün müvəqqəti qeydiyyatda olmaları barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilən arayış tələb olunur.

Determination of disability pension
- an identity card of the person applying for pension appointment (national passport of citizens of the Republic of Azerbaijan permanently living abroad);
- documents confirming general work (social insurance) seniority (workbook, military ID, etc.);
- the decision of the medical and social expert commission determining the disability or limited health capabilities of the person.
Determination of labor pensions is free of charge.
A decision on granting or refusing to grant a labor pension shall be made no later than 10 days from the date of receipt of the labor pension application to the labor pension determining body.
A certificate of temporary registration approved by the relevant executive authority is required for refugees and internally displaced persons.