pensiya təyin edilməsi üçün müraciət edən şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsi (xaricdə daimi yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumvətəndaş pasportu);
ümumi iş (sosial sığorta) stajını təsdiq edən sənədlər (əmək kitabçası, hərbi bilet və s.);
ailə başçısının ölüm haqqında şəhadətnaməsinin surəti (və ya onun xəbərsiz itkin düşməsi, yaxud ölmüş elan edilməsi haqqında məhkəmənin qərarının surəti);
pensiya almaq hüququ olan ailə üzvlərinin doğum haqqında şəhadətnamələrinin surəti;
vəfat etmiş şəxsin 8 yaşına çatmamış uşaqlarına baxan və işləməyən valideynin və ya digər qanuni nümayəndəsinin (babası, nənəsi, qardaşı, bacısı, qəyyumu, himayəçisi) şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
vəfat etmiş şəxsin 18 yaşından yuxarı (əyani təhsil alanlar təhsilini bitirənədək, lakin 23 yaşdan çox olmamaqla) uşaqlarının təhsil alması barədə arayışı;
vəfat etmiş şəxsin 18 yaşına çatanadək sağlamlıq imkanlarının məhdudluğu müəyyən olunmuş 18 yaşından yuxarı övladının əlil, ərinin (arvadının) I və ya II qrup əlil olması barədə tibbi-sosial ekspert komissiyasının qərarı;
hərbi hissədən, səfərbərlik və hərbi xidmətə çağırış üzrə dövlət xidməti orqanlarından və digər aidiyyəti dövlət orqanlarından hərbi qulluqçunun ölüm faktını, ölümün səbəbini və tarixini təsdiq edən, həmçinin hərbi qulluqçunun itkin düşdüyü barədə sənəd (Qanunun 17.2-ci maddəsinə əsasən əmək pensiyası hüququ yarandıqda).
Əmək pensiyalarının təyin edilməsi ödənişsizdir.
Əmək pensiyasının təyin edilməsi barədə ərizə əmək pensiyasını təyin edən orqana daxil olduğu gündən ən geci 10 gün müddətində əmək pensiyasının təyin edilməsi və ya təyin edilməsindən imtina edilməsi barədə qərar qəbul edilir.
Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün müvəqqəti qeydiyyatda olmaları barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilən arayış tələb olunur.

Determination of pension due to the loss of the head of the family
- an identity card of the person applying for pension appointment (national passport of citizens of the Republic of Azerbaijan permanently living abroad);
- documents confirming general work (social insurance) seniority (workbook, military ID, etc.);
- a copy of the death certificate of the head of the family (or a copy of the court's decision to declare him missing or dead);
- copies of birth certificates of family members entitled to a pension;
- a copy of the document confirming the identity of the nonworking parent or another legal representative (grandfather, grandmother, brother, sister, guardian, custodian) who takes care of children under 8 years of age of the deceased person;
- a certificate of the education of the deceased person's children over the age of 18 (up to the completion of fulltime education, but not more than 23 years);
- the decision of the medicalsocial expert commission that the deceased person's child over 18 years of age, whose health capabilities have been limited until reaching the age of 18, is disabled, and her husband (wife) is disabled of group I or II;
- a document confirming the fact of the death, cause and date of death of a military serviceman, as well as the missing serviceman (when the right to a labor pension arises according to Article 17.2 of the Law) from the military unit, the state service bodies for mobilization and conscription, and other relevant state bodies.
Determination of labor pensions is free of charge.
A decision on granting or refusing to grant a labor pension shall be made no later than 10 days from the date of receipt of the labor pension application to the labor pension determining body.
A certificate of temporary registration approved by the relevant executive authority is required for refugees and internally displaced persons.