Xüsusi araşdırma tələb olunan hallarda - 5 iş günü ərzində
Doğum haqqında şəhadətnamənin əsli və ya surətinin notarial qaydada təsdiqi, ölüm haqqında şəhadətnamənin əsli və ya surətinin notarial qaydada təsdiqi tələb edilir.
Bu xidmət Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Azərişıq” ASC-nə təqdim etdiyi siyahıda adı olan şəxslərə şamil edilir.
Yaxın qohumlar (ata, ana, baba, nənə, ər (arvad), uşaqlar, bacı, qardaş, nəvələr) qohumluq əlaqələrini təsdiq edən sənədləri təqdim etməklə xidmətə müraciət edə bilərlər.
Başqa şəxs müraciət etdiyi halda qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada verilən etibarnamə və müraciət edən şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd təqdim edilməlidir.
Arayışda adı qeyd olunan şəxslər şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etməklə müraciət edə bilərlər.
Məcburi köçkün yeni ünvana köçdükdə köhnə ünvan üzrə “kreditor” borcu varsa sıfırlanır, “debitor” borcu olduqda isə ödədikdən sonra ünvan dəyişikliyi icra edilir.
Bu xidmət “ASAN Kommunal” mərkəzləri ilə yanaşı 4 və 5 saylı Bakı "ASAN xidmət" və regional “ASAN xidmət” mərkəzlərində həyata keçirilir.

- Applicant’s ID card;
- Reference (with the approval of State Committee for Refugees and Internally Displaced persons of the Republic of Azerbaijan);
- IDP certificates and ID cards or birth certificates or death certificates of persons listed in the reference;
- Subscriber code.
Within 1 working day
In case of special investigation - within 5 working days
The original or notarized copy of the birth certificate, the original or notarized copy of the death certificate are required.
This service applies to persons listed on the list provided by the State Committee for Refugees and IDPs to “Azerishiq” OJSC.
Close relatives (father, mother, grandfather, grandmother, husband (wife), children, sister, brother and grandchildren) can apply for the service by submitting the documents confirming the kinship.
Persons listed in the reference may apply by sumbitting their ID cards.
When an IDP is moved to a new address, the existing "creditor" loan on the old address is reset, the address change are made after "debtor" loan are paid