Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzi açılmışdır
Sentyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışı olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərkəzin açılışında iştirak etmişdir.
Son illər Azərbaycanda dövlət qurumlarının fəaliyyətində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində əhəmiyyətli işlər görülmüş, müvafiq hüquqi baza formalaşdırılmışdır. Əksər dövlət orqanlarında əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi təmin edilmişdir. Bu xidmətlər bürokratik əngəlləri və mümkün korrupsiya hallarını aradan qaldırır, vətəndaşları dövlət xidmətlərinə yaxınlaşdırır. 2012-ci il iyulun 13-də isə bu sahədə daha mühüm islahata imza atılmışdır - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və onun tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzləri yaradılmışdır. Sentyabrın 5-də Agentliyin əsasnaməsi və strukturu müəyyən olunmuşdur. Bu qurumun yaradılmasında məqsəd vətəndaşlara birbaşa xidmət göstərəcək “ASAN xidmət” mərkəzlərinin vahid şəkildə idarə edilməsidir. Buraya xidmət mərkəzlərini əhatə edən dövlət orqanlarının əməkdaşlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, nəzarət və qiymətləndirmənin aparılması, dövlət orqanlarının informasiya bazalarının qarşılıqlı inteqrasiyası, elektron xidmətlərin təşkili prosesinin sürətləndirilməsi və bu sahədə idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi daxildir. Ötən il dekabrın 29-da pilot layihə olaraq Bakıda 1 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi fəaliyyətə başlamışdır. Bu il mayın 3-də Sumqayıt “ASAN xidmət” mərkəzi istifadəyə verilmişdir. Mayın 24-dən isə 2 saylı Bakı “ASAN Xidmət” mərkəzi fəaliyyətə başlamışdır. Hər üç mərkəzə şəxsiyyət vəsiqələrinin alınması və dəyişdirilməsi, sürücülük vəsiqələrinin dəyişdirilməsi, notariat fəaliyyəti, eləcə də miqrasiya və əmlak məsələləri ilə bağlı daxil olan müraciətlər üstünlük təşkil etmişdir.
“ASAN xidmət” mərkəzində ilk vaxtlar 23 hüquqi xidmət həyata keçirilirdi. İndi isə əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə əmək fəaliyyətini həyata keçirmələri üçün fərdi icazələrin, daşınmaz əmlakla bağlı dövlət reyestrindən arayışların verilməsi göstərilən xidmətlərə əlavə edilmişdir. Bununla da dövlət orqanları tərəfindən göstərilən hüquqi xidmətlərin sayı 25-ə çatmışdır. Artıq Yasamal rayonunda yerləşən Bakı şəhər 3 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi də istifadəyə hazırdır.
Prezident Administrasiyasının hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərov mərkəzdə yaradılan şəraitlə tanış olan dövlətimizin başçısına məlumat verdi ki, burada tətbiq edilən yeniliklərdən biri “Exit poll” rəy sorğusunun fəaliyyət göstərməsidir. Bu, vətəndaşların göstərilən xidmətlərlə bağlı münasibətlərini öyrənməyə imkan verir. Bu yenilik həm də göstərilən xidmətlərin keyfiyyətini araşdırır. Sorğunun nəticələri müəyyən məsələlər üzrə lazımi tədbirlərin görülməsinə imkan yaradır.
Bildirildi ki, “ASAN xidmət” yaradıcılığa dəstəklə bağlı müxtəlif sosial aksiyalar keçirməsi ilə də tanınır. Mərkəzdə “YARAT” müasir incəsənət məkanının guşəsi də qurulmuşdur.
Dövlətimizin başçısına mərkəzdə tətbiq edilən daha bir yenilik - elektron müraciət köşkü barədə məlumat verildi. Vətəndaşlar mərkəzdən “108 Çağrı” mərkəzinə zəng edərək, canlı videobağlantı vasitəsilə xidmətdən yararlanıb razılıqlarını, təkliflərini, müraciətlərini bildirmək imkanı qazanırlar.
Prezident İlham Əliyev mərkəzdə işçilər üçün yaradılan şəraitlə də tanış oldu. Bildirildi ki. “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyətinin məqsədi dövlət orqanlarının hüquqi xidmətlərinin göstərilməsində vətəndaşların razı salınması, şəffaflığın təmin edilməsi, müasir texnologiyaların, dövlət qulluqçusu-vətəndaş münasibətlərində yeni düşüncə tərzinin formalaşdırılmasıdır.
Dövlətimizin başçısı “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyət dairəsini əks etdirən xəritəyə baxdı. Bakı şəhər 1 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi paytaxtın Nəsimi, Nərimanov və Binəqədi rayonlarında qeydiyyatda olan vətəndaşlara, Sumqayıt “ASAN xidmət” mərkəzi bu şəhərin sakinlərinə, eyni zamanda, Abşeron, Siyəzən, Şabran və Xızı rayonlarının sakinlərinə, Bakı şəhər 2 saylı  “ASAN xidmət” mərkəzi Xətai, Nizami və Suraxanı rayonlarının sakinlərinə xidmət göstərir. Artıq fəaliyyətə hazır olan Bakı şəhər 3 saylı “ASAN” xidmət mərkəzi isə Yasamal, Səbail və Qaradağ rayonlarının sakinlərinin xidmətində olacaqdır.
Qeyd edildi ki, “Çağrı” mərkəzi vasitəsilə vətəndaşlar mərkəzə gəlmədən internet və ya telefonla bütün xidmət növləri, tələb edilən sənədlər barədə məlumat ala və növbə tuta bilərlər. Mərkəzdə şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə xidmət proseduru videokamera ilə fasiləsiz qeydiyyata alınacaqdır. Xidmət sistemi müasir İP telefon və İP şəbəkə sistemi ilə təmin edilmişdir. Xidmətlərin tənzimlənməsi məqsədi ilə elektron monitor və elektron elan tabloları qurulmuşdur. Mərkəzdə videomüşahidə kameraları və rüsumların məbləğlərini əks etdirən tablo quraşdırılmışdır.
Prezident İlham Əliyevə “ASAN imza” layihəsi təqdim olundu. Bildirildi ki, “ASAN imza” vasitəsilə vətəndaşlar Vergilər Nazirliyinin portalına daxil olacaq və “ASAN-dok” proqramının köməyi ilə sənədlərin imzalanması həyata keçiriləcəkdir. Ümumiyyətlə, bu xidmət sayəsində vətəndaşlar istər mobil telefon, istər kompyuter və digər mobil qurğular vasitəsilə bütün elektron xidmətlərdən maneəsiz və təhlükəsiz istifadə edə bilərlər. Bütün dövlət və qeyri-dövlət qurumları, vətəndaşlar bu xidmətdən yararlanaraq bir-birilərinə imzalanan sənədləri göndərə biləcəklər. Bu isə nəticədə nağdsız ödənişlərin artmasına, vətəndaşla dövlət arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə təkan verəcəkdir.
Prezident İlham Əliyevə “ASAN imza”nın sertifikatı və “ASAN imza”nın daşıyıcısı olan Sim kartın yerləşdiyi mobil telefon təqdim edildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, “ASAN xidmət” mərkəzinin əsas prinsipləri operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət, etik davranış qaydalarına nəzarət və rahatlıqdır. Mərkəz daim internetə açıq olan kompyuterlərlə təchiz edilmişdir. Vətəndaşların burada bütün növ elektron xidmətlərdən yararlanmaları üçün hər cür şərait vardır.
“ASAN xidmət” Mərkəzində vətəndaşların gözləmələri və vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün funksional yardımçı xidmətlər - bank, sığorta, hüquqi yardım və tərcümə mərkəzləri, laboratoriya, tibbi xidmət, internet-kafe, poçt şöbələri, fotostudiya fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə yerləşdirilən xüsusi terminallar vasitəsilə mobil rabitə, internet, işıq, su, qaz və digər kommunal xidmətlərin ödənişi, kredit və sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi mümkündür. Mərkəzdə vətəndaşın qəbulu elektron növbə əsasında həyata keçiriləcəkdir. Bunun üçün ən müasir avadanlıq quraşdırılmışdır. Xidmətin  “asan.gov.az” internet saytı vasitəsi ilə vətəndaşlar üçün online növbəyə yazılma, elektron ərizələr doldurma, sənədləri müxtəlif orqanlara elektron qaydada göndərmə və digər imkanlar yaradılmışdır. “Elektron məlumat mərkəzi”nə müraciət edən vətəndaş bütün məlumatları öyrənə, elektron ərizəni  doldura və eyni vaxtda çap etdirə bilər. Elektron lövhələr və işarələr vətəndaşların məlumat əldə etmələrini asanlaşdırır. Bundan əlavə, mərkəzlərdə vətəndaşlar üçün 22 növ funksional yardımçı xidmət göstərilir.
Məlumat verildi ki, Bakı şəhər 3 saylı “ASAN xidmət” mərkəzində “Biometrik məlumatların toplanması sistemi” də yaradılmışdır. Sistem biometrik şəkillərin çəkilməsi, barmaq izlərinin götürülməsi, elektron imza və digər xüsusiyyətlərə malikdir. Digərlərində olduğu kimi, bu mərkəzdə də uşaqlar üçün ayrıca oyun guşəsi yaradılmışdır.
“ASAN xidmət” mərkəzində 9 dövlət orqanı - Ədliyyə, Daxili İşlər, Vergilər nazirlikləri, Dövlət Gömrük Komitəsi, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu və Milli Arxiv İdarəsi tərəfindən 25 hüquqi xidmət həyata keçirilir.
Dövlətimizin başçısı mərkəzdə yaradılmış şəraitdən razılığını bildirdi, tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

The opening of the “ASAN service” Center No 3 of the State Agency for Public Services and Social Innovation has been held in Baku.
The opening of the “ASAN service” Center No 3 of the State Agency for Public Services and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan has been held on September 17 in Baku.
The opening ceremony was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
In recent years, considerable work has been done in Azerbaijan on the application of information and communication technologies to government agencies and the necessary legal framework put in place. Most government agencies have ensured the provision of electronic services to the population. Such services prevent any bureaucratic red-tape and corruption and make public services more accessible to citizens. An even more important step in this direction was taken on 13 July 2012, when the State Agency for Public Services and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan and the “ASAN service” centers were established. On 5 September, the regulations and the organizational chart of the agency were approved. The purpose of this structure is to set up a single center for the management of “ASAN service” centers, which will provide direct services to citizens. This includes coordination of the work of government officials dealing with the service centers, monitoring and evaluation, mutual integration of databases of government agencies, facilitation of electronic services and improvement of management in this area. “ASAN service” center No. 1 was established as a pilot project in Baku on 29 December 2012. The Sumgait center was opened on 3 May 2013, while Baku “ASAN service” center No. 2 was launched on 24 May 2013. Most of the applications to the three centers are associated with receipt and replacement of identity cards, the replacement of driver's license, as well as notary activities, migration and property issues.
The “ASAN service” centers initially provided 23 legal services. Now the list of services has been supplemented by the provision of personal permits for employment to foreigners and stateless persons and certificates from the State Real Estate Register. Thus, the number of legal services provided by government agencies has been increased to 25. Baku “ASAN service” center No. 3 located in the Yasamal district is also ready for operation.
The head of state reviewed the center. The head of the department for work with law-enforcement agencies of the Presidential Administration, Fuad Alasgarov, said that one of the innovations applied here is the functioning of the “Exit poll”. This helps determine people's attitude to the services provided. This innovation also provides the opportunity to examine the quality of the services provided. The results of the survey facilitate the necessary action on certain issues.
It was noted that “ASAN service” is also known for a variety of social campaigns related to supporting creative activity. The center operates the “YARAT” area of contemporary art.
The President was informed about another innovation applied at the center – the electronic kiosk of complaints. By calling "108" from the center, citizens have the opportunity to express their views on the services provided and make suggestions via a live video link.
President Ilham Aliyev was familiarized with employee conditions at the center. It was noted that the goal of the “ASAN service” center is to provide legal services to citizens, ensure transparency, use modern technology and foster a new form of civil servant-citizen relations.
The head of state reviewed a map reflecting the range of activities of the “ASAN service” centers. Baku “ASAN service” center No. 1 provides services to residents registered in the Nasimi, Narimanov and Binagadi districts of Baku, the Sumgayit “ASAN service” center provides services to the residents of the city, as well as the Absheron, Siyazan, Shabran and Khizi districts of Baku, while Baku “ASAN xidmət” center No. 2 covers residents of the Khatai, Nizami and Surakhani districts. The new Baku “ASAN service” center No. 3 will serve the residents of Yasamal, Sabayil and Garadagh districts of the capital.
It was noted that using a Call Center citizens can enquire about all services provided and the documents required and join a queue online or by phone without coming to the center. To ensure transparency, the procedure of services will be continuously recorded on camera. The system of services is provided with modern IP telephony and IP networks. In order to regulate services, electronic monitors and notice displays have been installed. The center is equipped with surveillance cameras and displays reflecting the amount of state duties.
President Ilham Aliyev was familiarized with the “ASAN signature” project. It was noted that using the “ASAN signature” service, people can access the portal of the Ministry of Taxes and have documents signed using the “ASAN-dok” facility. In general, thanks to the service citizens can use mobile phones, computers and other mobile devices to freely and safely access all electronic services. All state and non-state organizations and citizens can send each other signed documents using this service. As a result, this will give an impetus to non-cash payments and further develop the relations between citizens and the state on the basis of mutual trust.
The President of Azerbaijan was presented with the “ASAN signature” certificate and a mobile phone with an “ASAN signature” SIM-card.
It was indicated that the key principles of “ASAN service” centers are efficiency, transparency, courtesy, responsibility, control over the rules of ethical conduct and comfort. The center is equipped with computers which have a permanent access to the Internet. The center is well suited for citizens to be able to use all kinds of electronic services.
It was noted that to give citizens the opportunity to spend their waiting time effectively, the “ASAN service” center has various functional services, including a bank, insurance centers, legal aid and translation services, a laboratory, a first-aid station, an internet café, a post office and a photo studio. Using the special terminals available at the center, people can pay their mobile phone, Internet, electricity, water, gas and other bills and make loan and insurance payments.
Admission to the center will be carried out on the basis of an electronic queue. To do this, the most sophisticated equipment has been installed. Using the web-site www.asan.gov.az, people can join the queue, fill out electronic applications, send documents to various agencies electronically and use other online services. Applicants to the "Electronic Information Center" may examine the entire information, fill out an electronic application and print it out. Electronic bulletin boards and signs make it easier for citizens to obtain information. In addition, the centers provide citizens with 22 functional support services.
It was noted that Baku “ASAN service” center No. 3 also operates a "System for collecting biometric data". The system can take biometric pictures, fingerprint, make electronic signatures, etc. As in other centers, there is also a separate area for children here.
The “ASAN service” center provides a total of 25 legal services of nine state agencies – the Ministries of Justice, of Internal Affairs, of Taxes, the State Customs Committee, the State Property Committee, the State Migration Service, the State Committee for Land and Cartography, the State Social Protection Fund and the National Archives Administration.
The head of state praised the work done at the center and gave further instructions and recommendations.