“Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətləri” mövzusunda təqdimat mərasimi keçirilib
20 iyun 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətləri” mövzusunda təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı nəzarətin gücləndirilməsinə dair tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 aprel 2017-ci il tarixli 1349 nömrəli Fərmanın imzalanması və bu fərmandan irəli gələn məsələlərin icrası ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verib. O bildirib ki, Fərmanla Dövlət Agentliyinə qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin qarşısının alınması sahəsində monitorinqin həyata keçirilməsi və nəzarət fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi yaradılması tapşırılıb.
Ulvi Mehdiyev qeyd edib ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən tikini fəaliyyəti subyektlərinə ətraflı məlumatın verilməsi, qarşılıqlı əməkdaşlığın təşkili, Monitorinq sisteminin fəaliyyəti barədə məlumatlandırmanın təmin edilməsidir. Eyni zamanda tikinti fəaliyyəti subyektlərinə monitorinq fəaliyyətinin təşkili və keçirilməsi, habelə Monitorinq sistemindən istifadəsi ilə bağlı məlumatların verilməsidir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Elektron xidmətlərin inkişafı və sosial innovasiyalar şöbəsinin müdir müavini Fariz Cəfərov monitorinq mərkəzi barəsində təqdimat edib.
Fariz Cəfərov bildirib ki, Monitorinq Mərkəzinin əsas fəaliyyəti qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin qarşısının alınması üçüntikilməkdə olan çoxmənzilli yaşayış binalarının və həmin tikinti obyektlərinin inşası ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin elektron reyestrinin yaradılması, işçilərin eyniləşdirilməsini həyata keçirən analitik tanıma sisteminin formalaşdırılması, tikinti obyektlərində quraşdırılan kameralar vasitəsilə müşahidənin aparılmasından ibarətdir.
Onun sözlərinə görə, Monitorinq Mərkəzi öz fəaliyyətini həyata keçirdikdə, aidiyyəti dövlət qurumlarından bu sahədə həyata keçirdikləri tədbirlərə dair hesabatları və zəruri olan digər materialları müqayisəli təhlil edəcək, şübhələr yarandıqda səyyar monitorinq qruplarının tikinti obyektlərinə göndərilməsini təmin edəcək və aşkar edilmiş faktların sənədləşdirilməsi, inzibati məsuliyyət tədbirlərinin tətbiq edilməsi və ya təqsirkar şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi məsələsinə baxılması üçün sənədlərin aidiyyəti dövlət orqanına göndərilməsini həyata keçirəcəkdir.

A presentation on the topic “Informal labor relations in the field of construction” was held
On June 20, 2017 there was held a presentation ceremony on the topic “Informal labor relations in the field of construction” by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev by his welcome speech delivered information to the audience about the signature of Decree No. 1349 by the President of the Republic of Azerbaijan dated April 28, 2017 on “Improvement measures on monitoring regarding the prevention of informal labor relations in the field of construction” and implementation of the issues arising from this decree.
He mentioned that according to the Decree, the State Agency is responsible for conducting monitoring in the field of prevention of informal labor relations in the field of construction and establishment of Labor Relations Monitoring Center to coordinate the monitoring activities.
Ulvi Mehdiyev noted that the aim of the event is delivery of wide information by the Labor Relations Monitoring Center to the subjects of construction activities, organization of mutual cooperation, provision of information on the activity of Monitoring system. Moreover, to organize the activities for the construction subjects and implementation, also, delivery of information on the user policy of Monitoring system.
Later, Deputy Director of the E-services Development and Social Innovations Department at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Fariz Jafarov made a presentation on monitoring center.
Fariz Jafarov mentioned that the core activity of the Monitoring Center is create an electronic registry of physical and legal persons engaged in the field of construction of construction objects and those multi-apartment buildings in order to prevent the informal labor relations in the field of construction, form an analytical identification system that identifies employees, conduct an observation through the cameras installed at construction objects.
According to his words, Monitoring Center while the implementation of its activities, will do a comparative analysis of the reports by the related government agencies from the relevant field and other necessary materials, provide mobile monitoring groups to the construction objects in doubtful occasions and documentation of revealed facts, implement of the sending the documents to the relevant state body for reviewing the imposition of administrative liability or involvement of guilty persons in criminal proceedings issues.