Tanzaniya “ASAN xidmət” təcrübəsini tətbiq edəcək
3-5 avqust 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial innovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Tanzaniya Birləşmiş Respublikasına səfər edib.
Səfər çərçivəsində Tanzaniyanın informasiya, kommunikasiya və informasiya texnologiyaları naziri Nape Nnauye, həmçinin Prezident Ofisinin dövlət xidmətləri və qabaqcıl idarəetmə üzrə naziri Corc Simbaçavene ilə görüşlər baş tutub.
Tanzaniyanın informasiya, kommunikasiya və informasiya texnologiyaları naziri ilə görüşdə Dövlət Agentliyinin sədri tərəfindən “ASAN xidmət”in fəaliyyəti zamanı tətbiq olunan rəqəmsal həllər, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, startaplara dəstək və sosial innovasiyalar sahəsində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Tanzaniyalı nazir unikal bir model kimi “ASAN xidmət”in fəaliyyətindəki müasir texnologiyaların və innovativ həllərin ölkəsində tətbiqində maraqlı olduqlarını bildirib. Həmçinin o, Dövlət Agentliyi ilə sözügedən istiqamətlər üzrə Anlaşma Memorandumunun imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edib və bu barədə ilkin razılıq əldə olunub.
Tanzaniya Prezident Ofisinin dövlət xidmətləri və qabaqcıl idarəetmə üzrə naziri ilə görüşdə qarşı tərəf Tanzaniyanın Vitse-prezidenti Filip İsdor Mpanqonun cari ilin mart ayında Azərbaycana səfərini və bu çərçivədə “ASAN xidmət” ilə tanışlığını məmnunluqla qeyd edib. Həmçinin Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyətinin Tanzaniyaya səfərinin xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib.
Görüş çərçivəsində “ASAN xidmət”in və Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri üzrə geniş təqdimatlar edilib və müzakirələr aparılıb. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə ölkəmizin təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə Tanzaniya nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin təşkil olunması ilə əlaqədar razılıq əldə olunub. Sözügedən görüşdə Tanzaniya Birləşmiş Respublikasının Prezident Ofisinin müxtəlif şöbələrinin rəhbərləri və digər yüksək vəzifəli şəxslər də iştirak ediblər.
Tanzaniyada baş tutan görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Ruslan Nəsibov da iştirak edib.

Tanzania to apply “ASAN service” experience
Between 3-5 August 2023, a delegation led by Ulvi Mehdiyev, the Chairperson of The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited the United Republic of Tanzania.
During the visit, meetings were conducted with Nape Nnaue, the Tanzanian Minister of Information, Communication, and Information Technologies, and George Simbachawene, the Minister of Advanced Management and Public Services in the President’s Office.
During his meeting with the Minister of Information, Communication, and Information Technologies, Ulvi Mehdiyev provided detailed information about the digital solutions used in the operations of the "ASAN service”, the provision of public services, support for startups, and initiatives in the realm of social innovations.
The Tanzanian Minister expressed his interest in adopting modern technologies and innovative solutions displayed after the unique "ASAN service” model. He also initiated the signing of a Memorandum of Agreement with the State Agency on the aforementioned subjects, and a preliminary agreement was reached.
During the meeting with the Minister of Public Services and Advanced Management, the Tanzanian side fondly recalled the visit of Tanzanian Vice-President Philip Isdor Mpango to Azerbaijan in March of the current year, particularly his interactions with the "ASAN service”. He emphasized the significance of the State Agency delegation's visit to Tanzania.
Throughout the discussions, detailed presentations were made about the various functions of the State Agency and the "ASAN service”. An agreement was reached to facilitate the visit of a Tanzanian delegation to Azerbaijan to further study the country's experience in these areas. Heads of various departments from the President's Office of the United Republic of Tanzania and other senior officials also participated in these meetings.
Ruslan Nasibov, the temporary Charge D’Affaires of the Republic of Azerbaijan in the Federal Democratic Republic of Ethiopia, was also present at the meetings held in Tanzania.