“StartupFest Gəncə” proqramının final tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin və Asiya İnkişaf Bankının birgə həyata keçirdiyi “Yerli Texnoloji Startapların İnkişafının Təşviqi” layihəsi çərçivəsində Gəncə- Daşkəsən iqtisadi rayonunu əhatə edən “StartupFest Gəncə” proqramının final tədbiri keçirilib.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov iştirakçılara və komandalara innovasiyaların, startapların inkişafı, bu istiqamətdə həyata keçirilən dəstək tədbirləri barədə məlumat verib.
Eyni zamanda Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycandakı daimi nümayəndəliyinin rəhbəri MakDeyqan, Gəncə şəhərində yerləşən ali məktəblərin rəsmiləri də çıxış ediblər.
Vurğulanıb ki, tədbirin Gəncə şəhərində keçirilməsi məhz region gəncləri üçün innovativ düşüncə tərzinin formalaşdırılması, qlobal trendlərin izlənilməsi və startap ekosisteminin inkişafı baxımından önəmli xarakter daşıyır.
2 ay davam edən “StartupFest Gəncə” proqramı çərçivəsində startap ideyaları olan 70-dən artıq komanda, 200-dən çox gənc müraciət edib və ilkin mərhələdə seçilən 12 komandaya 8 müxtəlif moduldan ibarət akselerasiya proqramı keçirilib. Modullar çərçivəsində komandalar təlimlərdən əldə etdikləri bilikləri startap ideyaları üzrə prototiplərin hazırlanmasında istifadə ediblər.
Tədbirdə startap komandaları ideyalarını təqdim edib və jürilər tərəfindən qiymətləndiriblər. Jürilərin səsverməsi nəticəsində qalib seçilən komandalara hədiyyələr təqdim edilib.

Within the framework of the “promotion of the development of local technological startups” project, jointly implemented by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Asian Development Bank, the final event of the “StartupFest Ganja” program, covering the Ganja-Dashkasan economic region, was held.
Deputy Chairperson of the State Agency, Jeyhun Salmanov, informed the participants and teams about the development of innovations, startups, and support measures implemented in this regard.
In addition, the head of the Permanent Representation of the Asian Development Bank in Azerbaijan, Candice McDeigan, and officials from higher education institutions located in Ganja, also spoke at the event.
It was emphasized that holding the event in Ganja was important for fostering an innovative way of thinking among the youth in the region, tracking global trends, and developing the startup ecosystem.
Within the framework of the “StartupFest Ganja” program, which lasted 2 months, more than 70 teams with startup ideas and over 200 young people applied. Twelve teams chosen at the initial stage were awarded an acceleration program consisting of 8 various modules. During the modules, the teams used the knowledge they gained from the training to develop prototypes for their startup ideas.