“StartupFest 2019”un açılış mərasimi keçirilib
25 noyabr 2019-cu il tarixində “StartupFest 2019” adı altında startapları əhatə edən beynəlxalq festivalın rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “StartupFest 2019” festivalı çərçivəsində Bakı və Gəncə şəhərində nəzərdə tutulan tədbirlər, panel sessiyaları barədə məlumat verib. Həmçinin texnologiyaların sürətli inkişafı sahəsində trendlərin insan həyatına, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinə təsiri, ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya, dövlət tərəfindən atılmış addımlar və gələcəyə baxış diqqətə çatdırılıb.
Açılış mərasimindən sonra “Dövlət sektorunda Rəqəmsal Transformasiya: İmkanlar və Çağırışlar” mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Bu paneldə dövlət sektorunda rəqəmsal transformasiya və bu sahədə görülən işlər barədə müzakirələr aparılıb. Həmçinin rəqəmsal transformasiyanın dövlət sektorunda tətbiqi, rəqəmsal texnologiyaların yaratdığı perspektivlərin və metodların dövlət idarəçiliyində istifadəsi məsələlərinə toxunulub.
Sessiyada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru Vüsal Qasımlı, İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, “Azərkosmos” ASC-nin sədr müavini Dunay Bədirxanov, “Türksat”ın Elektron Hökumət və İnformasiya Cəmiyyətinin direktoru Əhməd Yapıcı çıxış ediblər.
Tədbirin moderatoru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov olub.
“StartupFest 2019” Azərbaycanda ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır.
Festivalın əsas məqsədi təcrübə mübadiləsinə imkan yaratmaqla regionda və Azərbaycanda startap ekosisteminin oyunçularını bir araya gətirmək, ekosistemin inkişafı və mövcud problemlərin həlli istiqamətində fikir mübadiləsi aparmaq, Azərbaycanı bu istiqamətdə regional mərkəzə çevirməkdir.
Tədbirin əsas özəlliklərindən biri də startapları əhatə etməsi, özündə startaplarla bağlı problemləri və onların həll yollarını ehtiva edən 6 beynəlxalq lisenziyalı tədbiri birləşdirməsidir.

The Opening Ceremony of “StartupFest 2019” has been held
On November 25, 2019, there was held the official opening ceremony of “StartupFest 2019” which is an international festival connecting various startups.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, spoke about panel sessions, as well as planned events in Baku and Ganja cities within the framework of “StartupFest 2019”. Influence of latest advancements of technology on human life, as well as to the provision of public services, digital transformation in our country, steps taken by the government and vision of the future was also drawn to attention.
Following the opening ceremony, there were discussions on “Digital Transformation in Public Sector: Possibilities and Challenges”.
In the aforementioned panel, there were discussed digital transformation in the public sector, as well as works done in this field so far. Moreover, application of digital transformation in public sector, as well uses of perspectives and methods made by digital technology in public administration were highlighted.
Jeyhun Salmanov -Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Vusal Gasimli- Executive Director at Center for Economic Reforms and Communication, Sahib Mammadov - Deputy Minister of Economics, Ilhama Guliyeva- Deputy Minister of Agriculture, Dunay Badirkhanov - Deputy Chairman of “”Azercosmos” JSC, Ahmed Yapici - Chairman of “Turksat” Digital Government and Information Society also made a speech.
Moderator of the event was Fariz Jafarov, Chairman of E-Gov Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
“StartupFest 2019” is held for the first time through the initiative of “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The main purpose of the festival is to gather all players of the startup ecosystem in the region, as well as in Azerbaijan through opening new opportunities for experience exchange, having discussions for the development of the ecosystem, solution of current problems and turning Azerbaijan into a regional centre in this direction.
One of the main characteristics of the event is it gathers 6 internationally licensed events that cover startups, problems related to startups, as well as measures to solve these problems.