Somalinin naziri "ASAN xidmət"lə tanış olub
25 iyul 2024-cü il tarixində Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Ahmed Moallim Fiqinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov qonaqlara “ASAN xidmət”, eləcə də digər fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı məlumat verib.
Görüş zamanı qonaqlara bildirilib ki, hazırda “ASAN xidmət” modelinin tətbiqi istiqamətində bir sıra Afrika ölkələri ilə uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Nazir “ASAN xidmət” təcrübəsininin onda yüksək təəssürat yaratdığını və öz ölkəsində tətbiqi ilə bağlı marağını ifadə edib.
Bundan əlavə, nümayəndə heyəti "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, “ABAD”ın, “Bilim Bakı” mərkəzinin və Səyyar ASAN xidmətin fəaliyyəti ilə tanış olub.

On July 25, 2024, a delegation led by Ahmed Moalim Fiqi, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, visited the ASAN Service center to learn about its operations
Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, provided the guests with information about ASAN Service and its various areas of activity.
The delegation was informed about the State Agency's achievements, including receiving the United Nations Public Service Award in 2015, the special award for digital governance in 2019, and being recognized as the "World's Leading Public Service" under the "Global Government Excellence Award" Program in 2023.
The guests were informed that ASAN Service is currently engaging in successful cooperation with several African countries regarding the implementation of its model.
The Minister expressed that the ASAN Service experience made a strong impression on him and showed interest in its potential application in Somalia.
Additionally, the delegation learned about the activities of the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, "ABAD," "Bilim Baku" center, and the Mobile ASAN Service.