Somalidə “ASAN xidmət” təcrübəsi tətbiq ediləcək
12 fevral 2025-ci il tarixində Somali Federativ Respublikasının Prezidenti Hasan Şeyx Mahmud "ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonağa Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Qonağa “ASAN xidmət” modeli ilə bağlı təqdimat edilib. Hazırda Azərbaycanın intellektual brendinin 20-dən çox ölkəyə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qonaq Prezident İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət”in onda yüksək təəssürat yaratdığını və əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Həmçinin o, “ASAN xidmət”in dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ən yüksək peşəkarlıq və səmərəlilik səviyyəsi olduğunu, burada vətəndaşların işlərini sürətləndirmək üçün yaxşı imkanların yaradıldığını bildirib. Somali Prezidenti Azərbaycan təcrübəsi əsasında ölkəsində dövlət xidmətləri mexanizminin yenilənməsinə və bununla bağlı verilən dəstəyə görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlığını ifadə edib.
Bu gün Azərbaycan Respublikası ilə Somali Federativ Respublikası arasında imzalanmış sənədlərin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Somali Prezidenti Hasan Şeyx Mahmudun iştirakı ilə mübadiləsi mərasimi olub.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Somali Federativ Respublikasının Prezidentinin Ofisi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və Somali Prezident Aparatının rəhbəri Abdihakim Mohamed Yusuf mübadilə ediblər.

The “ASAN Service” experience will be implemented in Somalia.
On February 12, 2025, the President of the Federal Republic of Somalia, Hassan Sheikh Mohamud, visited the “ASAN Service” center to learn about its operations.
Ulvi Mehdiyev, the head of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, provided detailed information to the guest about the “ASAN Service” centers established under the initiative of President Ilham Aliyev and the social innovation projects being implemented.
A presentation on the “ASAN Service” model was given to the guest. It was emphasized that Azerbaijan's intellectual brand is now exported to over 20 countries.
The Somali President highlighted that the “ASAN Service” initiative, established by the personal initiative of President Ilham Aliyev, had made a strong impression on him. He pointed out the significant role it plays in ensuring the accessibility of state services to the population. Additionally, he praised the professionalism and efficiency of the “ASAN Service” in delivering state services and noted that it creates good opportunities to speed up citizens' affairs. The Somali President expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for the support in renewing the state service mechanisms in his country based on the Azerbaijani experience.
The guest was also provided with detailed information about the “INNOLAND- Incubation and Acceleration Center”, Mobile ASAN services, and the activities of the “ABAD” public legal entity.
Today, a document exchange ceremony was held between the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Somalia, attended by the Presidents of both countries.
The “Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Public Service Delivery between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Office of the President of the Federal Republic of Somalia” was exchanged between Ulvi Mehdiyev, the head of the State Agency, and Abdihakim Mohamed Yusuf, the head of the Somali Presidential Office.