Şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucovun xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
10 iyul 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin dəstəyi, “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının təşkilatçılığı ilə şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucovun xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə əvvəlcə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucova həsr olunmuş film nümayiş olunub.
Çıxış edən Ağdam rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Arzu Rəhimova Raquf Orucovla bağlı xatirələrindən danışaraq onun mərd, qəhrəman və vətənini canından çox sevən bir komandir olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən keçmiş döyüşçü və jurnalist Rey Kərimoğlu Qarabağ uğrunda döyüşmüş qəhrəmanların gələcək nəsilə tanıdılmasında bu cür tədbirlərin müstəsna rol oynadığını, eyni zamanda hər bir Azərbaycan gəncinin vətənpərvərlik ruhunda böyüməli olduğunu vurğulayıb.
Kitabın müəllifi Elşən Əliyev çıxış edərək bildirib ki, kitabda Raquf Orucovun keçdiyi həyat yolu, hərbiçi yoldaşlarının xatirələri və bir kəşfiyyatçı kimi həyata keçirdiyi uğurlu əməliyyatlar qələmə alınıb.
Tədbirdə çıxış edən yazıçı-jurnalist Aida Eyvazlı aprel döyüşlərindən danışıb, bu döyüşlərin düşmənə Azərbaycan əsgərinin vətənpərvər və qəhrəman obrazını nümayiş etdirdiyini bildirib.
Sonda çıxış edən şəhid polkovnik-leytenantın həyat yoldaşı Sevic Orucova bundan əvvəl keçirilən tədbirdə ASAN könüllülərinin simasında Azərbaycan gəncliyini gördüyünü və R. Orucovun doğum gününü məhz ASAN könüllüləri ilə keçirməyi qərara aldığını vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, tək Raquf deyil, digər qəhrəmanlar da vətənin hər bir qarış torpağı uğrunda son damla qanına qədər döyüşərək şəhid olublar.
Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən tədbirin əsas məqsədi gənclərdə vətəpərvərlik hisslərinin yüksəldilməsi və Qarabağ döyüşlərində şəhid olmuş qəhrəmanlar haqqında ətraflı məlumatın verilməsidir.
Qeyd edək ki, ASAN könüllüləri gənclərdə vətənpərvərlik hissinin formalaşması istiqamətində silsilə tədbirlər keçirir.

An event dedicated to the memory of martyrs lieutenant Colonel Raguf Orujov was held
On July 10, 2017, an event dedicated to the memory of Lieutenant Colonel Raguf Orujov was held by the organization "ASAN Volunteers" and the support by the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
At the event, first, the memory of martyrs was commemorated with a minute of silence.
Later, a film dedicated to the martyr lieutenant Raguf Orujov was shown.
Arzu Rahimova, deputy head of Agdam Region Executive Power said that he was hero; he was a brave commander and hero, who loved Motherland more than himself.
Former warrior and journalist Rey Karimoghlu, who later spoke, emphasized that such events play an exceptional role in promoting warriors fighting for Karabakh to the future generations and at the same time, every Azerbaijani youth should grow up in the spirit of patriotism.
The author of the book, Elshan Aliyev, noted that the book contains the life path of Raguf Orujov, memories of his military colleagues, successful operations conducted by an intelligence officer.
Writer-journalist Aida Eyvazli spoke about the April wars at the event, and said that said that these battles demonstrate the image of a patriot and hero of the Azerbaijani soldier to the enemy.
Sevinj Orujova, the wife of the martyrs lieutenant Raguf Orujov, who spoke at the end of the event, said that she saw at the event held earlier Azerbaijani youth in the face of ASAN volunteers and emphasized her decision of spending R.Orujov's birthday with ASAN volunteers.
She also noted that not only Raguf but also other heroes were killed by fighting until the last drop of their blood in the battlefield for every inch of the land.
The main purpose of the event held at the Cultural Center of the State Security Service is to raise patriotism in youth and to give detailed information about the heroes who were killed in the Karabakh war.
It should be noted that ASAN volunteers held series of events towards the formation of patriotism in young people.