Rumıniya “ASAN xidmət” təcrübəsini öyrənir
Rumıniya Hökumətinin Baş Katibliyinin nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti və burada tətbiq olunan innovativ həllərlə yaxından tanış olmaq məqsədilə ölkəmizə səfər edib.
Səfər 8 oktyabr 2024-cü il tarixində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Rumıniya Hökumətinin Baş Katibliyi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair” Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində həyata keçirilib.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev ilə keçirilən görüşdə tərəflər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti, “ASAN xidmət” təcrübəsinin Rumıniyada tətbiqi istiqamətində həyata keçirilməsi planlaşdırılan məsələlər barədə məlumat verilib.
Səfər çərçivəsində “ASAN xidmət” və burada tətbiq olunan innovativ həllərlə bağlı Dövlət Agentliyinin müxtəlif struktur bölmələri tərəfindən geniş təqdimatlar edilib və müzakirələr aparılıb.
Bundan əlavə qonaqlar Bakı və Şamaxıda yerləşən “ASAN xidmət” mərkəzlərinin, “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, Səyyar ASAN xidmətin, “ABAD” publik hüquqi şəxsin, “Bilim Bakı” mərkəzinin, 108 Çağrı Mərkəzinin və ASAN Radio/TV-nin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Səfərin yekunu olaraq tərəflər Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində 2025-2026-cı illər üzrə Birgə Əməkdaşlıq Proqramının hazırlanmasına dair razılığa gəliblər.

Romania learns the “ASAN service” experience.
A delegation from the Secretariat of the Government of Romania visited our country to closely familiarize themselves with the operations of the “ASAN service” centers and the innovative solutions implemented there.
The visit took place as part of the implementation of the Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation in the field of public service delivery, signed on October 8, 2024, between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Secretariat of the Government of Romania.
During the meeting with the Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, the significance of the Memorandum of Understanding signed between the two parties was discussed, along with the planned steps for implementing the “ASAN service” experience in Romania.
As part of the visit, extensive presentations on “ASAN service” and the innovative solutions applied there were given by various structural divisions of the State Agency, followed by discussions.
The guests were also acquainted with information about the activities of the “INNOLAND - Incubation and Acceleration Center”, “Mobile ASAN service”, “ABAD” public legal entity, “Bilim Baku” center, 108 Call Center, “ASAN” Radio and TV.
As a result of the visit, the parties have agreed to prepare a Joint Cooperation Program for the years 2025-2026 as part of the implementation of the Memorandum of Understanding (MoU).