Qida təhlükəsizliyi ilə bağlı xidmətlər ASANlaşdı
12 iyun 2018-ci il tarixində qida təhlükəsizliyi ilə bağlı xidmətlərin “ASAN xidmət” mərkəzlərində həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumu Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli imzalayıblar.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev çıxış edərək bildirib ki, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin 14 xidməti "ASAN xidmət" mərkəzlərində həyata keçiriləcək.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, vətəndaşlara xidmət sahəsində “ASAN xidmət”in əldə etdiyi uğurlar iki qurumun birgə əməkdaşlığı ilə qida təhlükəsizliyi sahəsində də davam etdiriləcəkdir.
Memoranduma əsasən, qida məhsulları sahəsində fəaliyyət göstərən subyektlərin qida təhlükəsizliyi qeydiyyatı, müvafiq sertifikatlarının verilməsi və dövlət reyestrinin aparılması ilə bağlı təşkilati, hüquqi, maarifləndirici işlərin hazırlanması və həyata keçirilməsi “ASAN xidmət” mərkəzləri vasitəsilə təmin olunacaq.
Həmçinin “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi, xidmətlərin elektron formada həyata keçirilməsi üçün müvafiq proqram təminatının, informasiya sistemlərinin, məlumat bazalarının formalaşdırılması, ASAN könüllülərinin potensialından istifadə olunması, o cümlədən “ABAD” publik hüquqi şəxslə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

Food safety services have been facilitated
On 12th of June 12, 2018 a Memorandum of Understanding was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Food Security Agency of the Republic of Azerbaijan aimed at the implementation of food safety services at “ASAN service” centers.
Memorandum was signed by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations - Ulvi Mehdiyev and Chairman of the Food Safety Agency - Goshgar Tahmazli.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations Ulvi Mehdiyev noted that 14 service of the Food Safety Agency will be implemented at “ASAN service” centers.
Chairman of the Food Safety Agency Goshqar Tahmazli delivered wide information on the activities of the organization headed by him. He noted that success of "ASAN service" in the field of public service will be jointly continued by the two organizations in the field of food safety.
According to the Memorandum, food security registration of subjects operating under the food industry, as well as issuance of relevant certificates and preparation of organizational, legal, and enlightenment works on the state registry will be implemented and provided by “ASAN service” centers.
It is also planned to study “ASAN service” experience and formulate relevant software, information systems, and databases for electronic services application, as well as take the advantage of the potential of “ASAN Volunteers”, including co-operation with “ABAD” public legal entity.