“Novruz - Dostluq Festivalı” keçirilib
ASAN Könüllüləri Təşkilatının təşəbbüsü və Sabirabad rayonu İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Sabirabad şəhərində Türkiyə, İran, Hindistan və Əfqanıstandan olan iştirakçıların qatıldığı “Novruz - Dostluq Festivalı” keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sabirabad rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı Nazim İsmayılov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Novruz bayramı ümumxalq bayramı kimi uzun əsrlərdən bəri ölkəmizdə böyük təntənə ilə keçirilir və bu bayram insanlara dostluq mesajı verir. Həmçinin qeyd edib ki, 2010-cu ildə BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə 21 mart tarixi Beynəlxalq Novruz Günü elan olunub.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov festival iştirakçılarını təbrik edərək Novruz bayramının önəmi, insanları qarşılıqlı ünsiyyətə çağırması, səmimiyyəti gücləndirməsi və yüksək əxlaqi keyfiyyətlər formalaşdırması barədə danışıb. Eyni zamanda multikulturalizm ənənələrinin inkişafı və möhkəmlənməsində Azərbaycanda zəruri şəraitin yaradıldığını, “Novruz - Dostluq Festivalı”nın keçirilməsinin də buna bariz nümunə olduğunu qeyd edib.
Daha sonra digər qonaqlar çıxış edərək “Novruz - Dostluq Festivalı”nın keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq bayramı qeyd edən xalqları təbrik ediblər.
Festivalda hər bir ölkənin mədəniyyətini əks etdirən milli mətbəx nümunələri, milli-tətbiqi sənət məhsulları və Novruz adət-ənənələri sərgilənib.
Bayramı tərənnüm edən çıxışlar, rəngarəng rəqs nümunələri, mahnılar və səhnəciklərdən ibarət olan bədii hissə ilə festival davam etdirilib.
Sonda festival iştirakçıları Sabirabad "ASAN xidmət" mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.

“Nowruz – Friendship Festival” has been held
“Nowruz – Friendship Festival” has been held by the initiative of ASAN Volunteers Organization with the support of the Executive Power of city of Sabirabad in city of Sabirabad with attendance of participants from Turkey, Iran, India and Afghanistan.
The event was declared opened by the keynote of the Head of Executive Power Nazim Ismayilov, who greeted the guests and said, that holiday Nowruz has been being celebrated as a nationwide holiday in our country since previous centuries and it delivers people a friendship message. Also, noted, that in 2010 year according to the decision of the UN General Assembly, March 21 was declared as the International Nowruz Day.
Then the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov by this speech congratulated participants of festival on occasion of the holiday and spoke about the importance of Nowruz, its calling people to a reciprocal communication, to enhance sincerity and form high quality of dignity among people. At the same time there have been being implemented important conditions in Azerbaijan for the development and improvement of the tradition of multiculturalism, and conducting of “Nowruz – Friendship Festival” is one of the bright examples in this direction.
Then other guests spoke about importance of celebrating "Nowruz - Friendship Festival" and congratulated the people who celebrate it.
There were demonstrated the examples of national cuisine of each country as reflecting their culture, national-applied art products and customs-traditions of Nowruz.
The festival had been continued with the speeches glorifying holiday, colorful dance examples, songs and concert part consisted of small scenes.
At the end, participants of festival got acquainted with the activity of Sabirabad “ASAN service” center.