Monteneqronun dövlət idarəçiliyi naziri Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olub
4 – 5 iyul 2017-ci il tarixində Monteneqronun dövlət idarəçiliyi naziri Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasında səfərdə olub.
Səfərin əsas məqsədi dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qabaqcıl təcrübə kimi “ASAN xidmət” modelinin Monteneqroda tətbiq edilməsi imkanları, qarşılıqlı əməkdaşlığın müzakirə edilməsidir.
Səfər çərçivəsində Monteneqronun dövlət idarəçiliyi naziri Suzana Pribiloviç və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar. Həmçinin, görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Daha sonra Şəhidlər Xiyabanı da ziyarət edilib. Nazir Suzana Pribiloviç Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olan qəhrəman vətən övladlarının xatirəsini yad edib, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyub.
Ölkəmizə səfər çərçivəsində Monteneqronun dövlət idarəçiliyi naziri xanım Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 3 və 5 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzləri, Səyyar ASAN xidmət, “ASAN radio”, “ASAN Təlim-tədris mərkəzi” və “ABAD” Sənətkarlıq Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.
Nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə sosial-iqtisadi sahədə, o cümlədən dövlət idarəetməsi sahəsində genişmiqyaslı islahatların həyata keçirilməsi, bu islahatların tərkib hissəsi kimi “ASAN xidmət”in təsis edilməsi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qonağlara "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Bildirilib ki, bu günədək 16 milyondan çox vətəndaş müraciəti qeydə alınıb. Bundan başqa vurğulanıb ki, "ASAN xidmət" Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2015-ci il Dövlət Xidmətləri Mükafatına (United Nations Public Service Award 2015) layiq görülüb.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində xanım Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin sədri Məleykə Abbaszadə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru Urxan Ələkbərov ilə də görüşüb.

A delegation led by Ms. Suzana Pribilovic, Minister of Public Administration Montenegro paid a visit to Azerbaijan
On July 4 - 5, a delegation led by Ms. Suzana Pribilovic, Minister of Public Administration Montenegro paid a visit to the Republic of Azerbaijan.
The main objective of the visit is to discuss the opportunities of applying the “ASAN service” model in Montenegro, as well as discussing mutual cooperation as a best practice in public services delivery.
Within the framework of the visit, Minister of Public Administration Montenegro, Suzana Pribilovic and Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations, Mr. Inam Karimov, honored the memory of nationwide leader Heydar Aliyev at the Alley of Honor and laid a wreath at his grave. Also, the memory of outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva was commemorated and flowers were laid on her grave.
Later they visited the Martyrs' Alley. Minister Suzana Pribilovic commemorated the memory of the sons of the motherland, who died in the struggle for the independence and territorial integrity of Azerbaijan and laid a wreath in front of the monument to "Eternal Torch".
Within the framework of the visit to our country, the delegation led by Mrs. Suzana Pribilovic, Minister of Public Administration of Montenegro, got closely acquainted with Baku “ASAN service” centers No. 3 and No. 5, Mobile ASAN service, ASAN Radio, ASAN Training Center and “ABAD” crafts center.
A delegation was informed about the recent reforms in socio-economic fields conducted by the initiative of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, also, including the implementation of large-scale reforms in public administration, and “ASAN service” as a part of these reforms.
During the visit, the delegation led by Mrs. Suzana Pribilovic met with the chairperson of the State Examination Center of Azerbaijan Republic, Maleyka Abbaszadeh and the rector of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan, Urkhan Alakbarov.