Milli Məclisə seçkilərlə bağlı "ASAN xidmət" mərkəzlərində innovativ layihə
2024-cü il sentyabrın 1-də keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə vətəndaşların səsvermə hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi üçün “ASAN xidmət” mərkəzlərində mütərəqqi və effektiv bir vasitənin tətbiqi davam etdirilir. İnnovativ həll Mərkəzi Seçki Komissiyası və “ASAN xidmət”in birgə layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Vətəndaşlar Mərkəzlərdə olan “ASAN növbə” terminallarındakı “Seçici statusunu yoxla” adlı funksional bölmədə şəxsiyyət vəsiqələrini oxudaraq öz adlarını seçici siyahılarında yoxlaya, habelə aid olduqları seçki dairəsi və məntəqəsini müəyyənləşdirə bilərlər.
Məlumatlar sistemdə əks olunmadığı təqdirdə, açılan yeni ekranda əlaqə məlumatları daxil edilməklə yerindəcə Mərkəzi Seçki Komissiyasına müraciət etmək imkanı da təmin olunur.
Gün ərzində “ASAN xidmət”ə 40000-ə yaxın vətəndaş müraciəti daxil olur və vətəndaşlarımız növbə götürərərkən eyni vaxtda bu sistemdən istifadə etməklə harada səs verməli olduqlarını operativ şəkildə dəqiqləşdirə bilərlər.

Innovative project at “ASAN service” centers for Milli Majlis elections
To ensure more effective exercise of voting rights for the upcoming extraordinary parliamentary elections of the Republic of Azerbaijan on September 1, 2024, an innovative and efficient tool is being implemented at “ASAN service” centers. The progressive solution is part of a joint project with the Central Election Commission and “ASAN service”.
Citizens can use the "Check Voter Status" function on the “ASAN queue” terminals at the centers to scan their ID cards and verify their names on the voter lists, as well as determine their corresponding election district and polling station.
If the information is not reflected in the system, citizens can immediately contact the Central Election Commission by entering their contact details on a new screen.
Throughout the day, “ASAN service” receives nearly 40,000 citizen inquiries. When taking a queue number, citizens can also use this system to promptly clarify where they need to vote.