"Məktəblinin dostu" layihəsinin iştirakçılarına sertifikatlar verilib
10 mart 2017-ci il taxirində Təhsil Nazirliyi, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən "Məktəblinin dostu" pilot layihəsi çərçivəsində məzun ASAN Könüllülərinə sertifikatların təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Tədbirdən öncə martın 9-da Bakı-Sumqayıt yolunda baş verən yol-nəqliyyat hadisəsi nəticəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin həlak olmuş tələbələrinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri Məhəbbət Vəliyeva, ümumi təhsil məktəblərinin direktorları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə "Məktəblinin dostu" pilot layihəsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov bildirib ki, cari tədris ilində də təhsil sahəsində bir sıra mühüm əhəmiyyətə malik layihələr həyata keçirilib. Həmin layihələrdən biri olan “Məktəblinin dostu” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na əsasən həyata keçirilir.
Ceyhun Bayramov qısa müddətdə əhəmiyyətli işlərin görülməsinin layihənin ideyasının aydın olmasından və bu işə peşəkar yanaşmadan xəbər verdiyini deyib. Nazir müavini qeyd edib ki, müəllim-şagird-valideyn üçbucağında münasibətlərin daha səmərəli müstəviyə çıxarılması baxımından “Məktəblinin dostu”nun üzərinə mühüm vəzifələr düşür.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev könüllülük fəaliyyətinin əhəmiyyətindən danışaraq, könüllülük hərəkatının inkişafını, gənclərin mövcud bilik və bacarıqların daha da təkmilləşməsindəki rolunu xüsusi vurğulayıb. O, həmçinin “Məktəblinin dostu” layihəsinə məzun ASAN könüllülərinin cəlb olunması və onların bu layihəyə müsbət töhfə verməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri Məhəbbət Vəliyeva paytaxtın 30 ümumi təhsil müəssisəsini əhatə edən layihə üzrə 112 nəfər əməkdaşın çalışdığını bildirib. Layihə çərçivəsində indiyədək çoxsaylı tədbirlərin keçirildiyini nəzərə çatdıran BŞTİ-nin müdiri bütün bunların məktəb mühitinin səmərəliliyini daha da artırdığını qeyd edib.
Daha sonra "ASAN Xidmət" mərkəzlərində könüllülük fəaliyyətində iştirak edən “Məktəblinin dostu” seçilmiş şəxslərə sertifikatlar təqdim olunub.
Tədbirdə ASAN Könüllülərinin hazırladıqları bədii kompozisiyalar nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, “Məktəblinin dostu” pilot layihəsi üzrə seçilmiş şəxslər ötən ilin dekabr ayından fəaliyyətə başlayıblar.

Participants of the project “Pupils’ friend” have been awarded with certificates
On March 10, 2017, there was held an awarding ceremony of ASAN volunteers graduated from the pilot project “Pupils’ friend” conducted within a joint organization with the State Agency for Public Service and Social Innovations and Ministry of Education.
The event was commemorated with a minute of silence on the victims of Sumgait State University as a result of traffic accident on the Baku-Sumgayit highway on March 9.
The event was attended by Deputy Education Minister Jeyhun Bayramov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations Ulvi Mehdiyev, rector of Azerbaijan State Pedagogical University Jafar Jafarov, Head of Baku City Education Department Mahabbat Valiyeva, directors of general education schools and other guests.
At the beginning, there was presented a video about the pilot project entitled “Pupils’ friend”.
Deputy Minister of Education Jeyhun Bayramov said that in the current academic year there have been implemented a number of important projects in the field of education. One of those projects, “Pupils’ friend” is implemented in accordance with the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Jeyhun Bayramov said that the fact that significant work in the short term is a clear idea of the project idea and professional approach to this matter. The Deputy Minister noted that in the triangle of teacher-student-parent, the “Pupils’ friend’ has important tasks in terms of bringing the relations to a more efficient level.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovation, Ulvi Mehdiyev by his speech highlighted the development of the volunteer movement and the role of youth in the further improvement of knowledge and skills. He also expressed his satisfaction with the involvement of ASAN volunteers who graduated from the “Pupils’ friend” project and their positive contribution to this project.
The head of the Baku City Education Department, Mahabbat Valiyeva, said that 112 employees are working on the project covering 30 general education institutions in the capital. Taking into account the fact that many events have been held within the project so far, the Head of the BCEO noted that they all increased the effectiveness of the school environment.
Afterwards, the “Pupils’ friend”, who participated in the volunteer activities at “ASAN service” centers, were awarded with certificates.
There were demonstrated artistic compositions prepared by ASAN volunteers at the event.
It should be noted that the selected persons for the pilot project “Pupils’ friend” started to work on December last year.