Könüllülər hərəkatı fotoqrafların gözü ilə
8 fevral 2017-ci il tarixində 2 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində “Könüllülər hərəkatı fotoqrafların gözü ilə I Ümumrespublika açıq foto sərgisi” açılıb.
16 fotoqraf tərəfindən çəkilmiş 34 fotoşəkildən ibarət sərgi “ASAN Könüllüləri” Təşkilatı, Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
Sərginin məqsədi Azərbaycanda inkişaf edən könüllü hərəkatını, bu sahədə əldə edilmiş uğurları işıqlandırmaq və daha çox gənci könüllü qismində fəaliyyət göstərərək özünü inkişaf etdirməyə dəvət etməkdir.
Sərgi çərçivəsində Dr. Nadir Adilov və Elvin Paşayevin həmmüəllifliyi ilə hazırlanan “Könüllülük: Uğur formulu” kitabının imza günü təşkil olunub. Bu kitabın satışından əldə edilən gəlir www.asanmektub.az internet səhifəsində aztəminatlı ailələrin övladlarının məktublarındakı arzuların reallaşdırılmasına yönəldiləcək.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev çıxış edərək könüllülük hərəkatının “ASAN xidmət”in yaradılması ilə bir dövrə təsadüf etdiyini, qısa müddətdən sonra könüllülərin özlərinə ictimai birlik yaratdıqlarını deyib. Ü. Mehdiyev qeyd edib ki, hazırda bu birlikdə 10 mindən çox gənc könüllü toplaşıb və onlar “ASAN xidmət” çərçivəsindən kənara çıxaraq 200-dək yerli və beynəlxalq layihələr həyata keçiriblər.
Daha sonra Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin rektor əvəzi Eldar Aslanov, Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin sədri Mirnaib Həsənoğlu və “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının sədri Bəxtiyar İslamov çıxış edərək könüllülük fəaliyyəti haqqında məlumat veriblər, gənclərin bu fəaliyyətə çox böyük maraq göstərdiklərini vurğulayıblar. Həmçinin, “Könüllülük: Uğur formulu” kitabının əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Qeyd edək ki, 1 ay davam edəcək sərgi çərçivəsində həm ictimai, həm də idman sahəsində fəaliyyət göstərən könüllülərin fəaliyyəti haqqında fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
Sonda sərgidə iştirak etmiş fotoqraflar “ASAN Könüllüləri” Təşkilatı və Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi tərəfindən sertifakatlar ilə mükafatlandırılıb.

Volunteer movement through the eyes of photographers
On February 8, 2017, Baku “ASAN service” center No.2 hosted an opening ceremony of I Republic public photo exhibition entitled “Volunteer movement through the eyes of photographers”.
Exhibition consisted of 34 photos by 16 photographers was organized by “ASAN Volunteers” Organization, Azerbaijani Photographers’ Union and support of the State Information Agency.
Aim of the exhibition is covering the developing volunteer movement, achieved success and call more volunteers to self-development through the volunteering activities.
In the frame of the exhibition there was organized a signature day of a book “Volunteering: Success formula” written by authors Dr. Nadir Adilov and Elvin Pashayev. Income from the sale of this book will be contributed to realization of wishes on letters addressed by low-income families on www.asanmektub.az.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, by his speech at the event expressed about the coincidence of volunteering movement with the establishment of “ASAN service”, after a short period of time volunteers created a public union. U.Mehdiyev mentioned, that now over 10 000 young people have gathered around this union and they by crossing the frames of “ASAN service” have implemented about 200 local and international projects.
After it, Fuad Muradov, the Chairman of Youth and Sport Committee, Eldar Aslanov, replacing the rector of Azerbaijan University of Tourism and Management, Mirnaib Hasanoglu, the Chairman of Azerbaijan Photographers Union and Bakhtiyar Islamov, the Chairman of “ASAN Volunteers” Organization by speeches delivered information on volunteering activities and emphasized on young people’s great interest in this field. Also, they talked on the essence of the book “Volunteering: Success formula”.
Should note, that in the frame of exhibition, which is going to last within a month, there were demonstrated photos of volunteers, working in public and sport fields
At the end of event, photographers attended the exhibition were awarded with certificates by “ASAN Volunteers” Organization and Azerbaijani Photographers’ Union.