“Hərbiyyə - 101” düşərgəsi davam edir
"Hərbiyyə -101" düşərgəsinin 3-cü günündə fiziki hazırlıqlar üzrə məqbulların qəbulundan sonra Təlim Mərkəzində zirehli texnikaların sürülmə əsasları, üsul və qaydaları, tapşırıqlar, şəxsi heyətin qiymətləndirilməsi, marşrut boyu maneələrin dəfetmə qaydaları izah edilib.
Bölmə tərkibində tankların sürülməsi üzrə nümunəvi məşqlərin ardından tank atış sahəsində praktiki atışın yerinə yetirilməsi nümayiş etdirilib. Silahların taktiki-texniki xüsusiyyətləri, atışın əsasları, çevik şəkildə atəş sahəsində kəşf edilmiş hədəflərin dərhal məhv etmə qaydaları, atəşin idarə edilməsi izah edilib. Həmçinin praktiki atışın yerinə yetirilməsi, tədris nöqtələrində atəş hazırlığı üzrə normativlər icra olunub.
İştirakçılar Azərbaycan Ordusu üzrə keçirilən yarışlarda ən yaxşı tank bölüyü adına layiq görülmüş bölüyün zabitləri ilə görüşüblər.
Sonra 100-dən çox döyüş və digər texnikalar, pilotsuz uçuş aparatları, hava hücumundan müdafiə vasitələrinin artilleriya və texnikaları, mühəndis silahlandırma vasitələri, yeni nəsil rabitə avadanlıqları, tibb-təxliyyə zirehli avtomobilləri nümayiş olunub.
Atəş hazırlığı məşğələlərində təhlükəsizlik qaydaları izah olunub və atıcı silahların natamam sökülüb-yığılması yarışları təşkil olunub.
Xocavənd rayonunda Şəhidlər abidəsi ziyarət olunduqdan sonra əl qumbaralarının dəqiqliyə atılması üzrə komandalar yarışıb.
Düşərgənin 4-cü günündə isə mühəndis silahlandırma vasitələri ilə tanışlıqdan sonra mina əleyhinə keçid açma sistemləri, tank və piyada əleyhinə minaların xüsusiyyətləri, partlayış üsulları, mina atan cihazlar və istekamçıların geyimləri, mühəndis şans alətləri, partlamayan tel əngəlləri, mövqelərdə istifadə olunan metal səbətlər və istekamçı itlər barədə məlumat verilib.
Təlim sahəsində partlayışların praktiki icrasını iştirakçılar əsgərlərlə birgə yerinə yetiriblər.
Od və elektrik üsulu ilə tək-tək, bir neçə atımın partladılması, MTU-90 ilə maneələr üzərindən körpülərin qurulması nümayiş olunub.
Döyüşçülər və iştirakçılar tərəfindən əlaltı vasitələr (balta, bıçaq) ilə hədəflərə xətər yetirilməsi və zərərsizləşdirmə icra olunub.
Silahlanmada olan yeni nəsil rabitə vasitələri və tək əsgərin taktiki nəzarət zolağını keçməsi üzrə nümunəvi məşğələ maraqla qarşılanıb.
Günün sonunda iştirakçılara döyüş meydanında yaralılara ilk tibbi yardım göstərilməsi və onların təxliyyə edilməsi praktiki izah olunub.
"Hərbiyyə - 101" düşərgəsi "ASAN xidmət", Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi və "ASAN Könüllüləri" Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır.

“Harbiyya-101” camp continues
On the third day of “Harbiyya-101” camp, after the adoption of tests on physical preparation, at the training centre, there were explained fundamentals, methods and rules of armoured vehicles driving, tasks, assessment of personnel, as well as rules for repayment of obstacles along the route.
After exemplary tank driving in the unit, practical fire was performed in the tank shooting area. Tactical- technical characteristics of weapons, fundamentals of shooting, immediate destroying of nimble targets found in the shooting area were explained. Moreover, safety regulations on practical fire shooting, as well as fire preparation in training area were also executed.
Participants had a chance to meet unit officers who were named the best tank unit in the Azerbaijan Army competitions.
Afterwards, there were displayed more than 100 battle and other technology, air defence artillery and equipment, weapons engineering, new generation communication equipment, medical-evacuation armoured vehicles.
Safety regulations were explained in fire preparation exercises, as well as competitions on incomplete dismantling and assembling of firearms were organized.
After visiting Martyrs Avenue in Khojavand district, there were competitions on precise throwing of hand grenades.
On the 4th day of the camp, after getting familiar with weapons engineering tools, participants were given broad information on area mine-clearing systems, characteristics of anti-tank and anti-personnel mines, explosion methods, mine-throwing devices and sapper`s clothes, chance engineering tools, explosion-proof barbed wires, gabion baskets used in various positions, as well as military working dogs.
Participants fulfilled practical explosion tasks together with soldiers in the training area.
Several explosions, one by one, by fire and electricity, as well as building bridges over obstacles with MTU-90 were demonstrated.
Militants and participants performed damage and neutralization of the target with hand tools (axes, knives).
New generation communication means in armament, as well as the exemplary exercise of passing a single tactical control line by a single soldier, caused a huge interest of participants
At the end of the day, there were practically explained rendering first aid to the wounded in the battlefield, as well as their evacuation.
“Harbiyya-101” is implemented jointly by “ASAN Service”, Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, “ASAN Volunteers” Organization.