“Həmrəylik düşərgəsi” layihəsi davam edir
“ASAN Könüllüləri” Təşkilatı, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası, BMT–nin Əhali Fondunun dəstəyi ilə baş tutan “Həmrəylik düşərgəsi” layihəsi davam edir.
Lahıcda keçirilən “Həmrəylik düşərgəsi” layihəsi üzrə 60 könüllü artıq 6-cı gündür ki, hərbi çadırlarda yaşayırlar. Layihə müddətində Lahıcda bir sıra təlimlər, sosial aksiyalar və tədbirlər keçirilib.
Bu tədbirlərdən biri də Niyaldağa yürüş olub. İştirakçılar Azərbaycanın qədim, gözoxşayan tarixi ərazi və abidələri ilə yaxından tanış olublar. Vertikal Qrupun dəstəyi ilə həyata keçirilən bu turda gənclərə təbiətlə davranış qaydaları da aşılanıb.Turda əsas məqsəd gənclərin fiziki hazırlığının təmin edilməsinin təşviq edilməsi və onlarda fiziki sağlamlığa maraq aşılamaq, Azərbaycanın tarixi barədə gənclərdə praktiki təsəvvürlər formalaşdırmaqdır.
Daha sonra düşərgəyə qayıdan könüllülər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə 15 ölkədən Lahıca gəlmiş əcnəbilərlərlə görüşüblər. Düşərgə iştirakçıları və əcnəbi qonaqlar birlikdə multikulturalizm dəyərləri əsasında fikir mübadiləsi aparıblar. Könüllülər daha sonra Gəncə “ASAN xidmət” mərkəzinin teatr truppasının hazırladığı “Məhəbbətin Qənimi” tamaşasını izləyiblər. Açıq havada baş tutan tamaşa qəsəbə sakinləri  tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Düşərgənin 5-ci günündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov  iştirakçılar ilə görüşüb.
İnam Kərimov görüş zamanı ASAN könüllülərinin sayının 8 minə çatdığını və onların qısa müddətdə bir çox uğurlu layihələr həyata keçirdiyini vurğulayıb. Eyni zamanda “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının həyata keçirdiyi layihələr və tədbirlərin sosial əhəmiyyətindən danışıb.
Daha sonra görüş “Könüllü fəaliyyətini necə təkmilləşdirməli” mövzusunda müzakirələrlə davam etdirilib.

Project entitled “Camp of Solidarity” has been continuing
A project entitled “Camp of Solidarity”, organized by initiative of ASAN Volunteers, with the support of the State Border Service of Azerbaijan, Azerbaijani Culture and Tourism Ministry, "Regional Development" Public Union, Azerbaijan Automobile Federation and the UN Population Fund has been continuing.
In the framework of the “Camp of Solidarity” in Lahij, 60 volunteers have been already staying at the military tents for 6 days. During the project, a number of trainings, social awareness campaigns and events have been held in Lahij.
One of these events was hiking to Niyaldagh. Participants got acquainted closely with the ancient, astonishing historical areas and monuments of Azerbaijan. Young people were taught to rules of behavior during the tours conducted by support of Vertical Group. The main aim of the tours were to ensure the physical preparation of young people and interest in physical health, form practical knowledge in the history of Azerbaijan among young people.
Later on, after coming back to the camp place, participants got acquainted with foreigners from 15 countries, who came to visit Lahij through the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan. Camp participants and foreign guests exchanged views on the basis of the values of multiculturalism. After it, volunteers watched the spectacle entitled “Predator of love” performed by a theater troupe of Ganja “ASAN service” center volunteers. An outdoor spectacle was welcomed with a high interest by local residents.
The Chairman of the State Agency for Public Services and Social Innovations under President, Inam Karimov met with the participants at the 5th day of camp.
During the meeting, Inam Karimov mentioned that, “ASAN Volunteers” Organization has gathered 8 000 young people around and successfully implemented various projects in a short period of time. Also, projects and events conducted by “ASAN Volunteers” Organization carried social responsibility character.
Later on, a meeting was continued by discussions on the topic “How to improve the activities of volunteers”.