“Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsinin növbəti inkubasiya proqramı təqdim olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin "İnnovasiyalar Mərkəzi" tərəfindən “Yeni üfüqlər, böyük fürsətlər” tədbiri keçirilib.
Mərkəzin “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsi çərçivəsində baş tutan tədbirində Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Türkiyə Cümhuriyyətinin Bilişim Vadisinin direktoru Erkam Tüzgen, layihənin mentorları, startap komandaları, müxtəlif dövlət, özəl qurumların nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
“Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsi çərçivəsində görülmüş işlərə, hazırkı gedişata dair təqdimat edilib. Sonra startap layihələrinin tanıdılması, investorların cəlb edilməsi məqsədilə ASAN TV vasitəsilə yayımlanacaq verilişə dair videoçarx, eyni zamanda "Bilişim Vadisi" ilə birgə həyata keçirilən 6 aylıq inkubasiya proqramının təqdimatı nümayiş olunub.
İlkin mərhələdə inkubasiya proqramı üçün qeydiyyatdan keçmiş 47 komandadan 30 komanda seçilib. İkinci mərhələdə “İnnovasiyalar Mərkəzi” və “Bilişim Vadisi” tərəfindən təyin olunmuş hakim heyətinin qiymətləndirməsinə əsasən 10 komanda 6 aylıq inkubasiya proqramında iştirak hüququ qazanıb.
“Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsinin məqsədi innovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsidir. Eyni zamanda innovativ ideyaların inkişafı üçün tələbələrə dəstək göstərilməsi və onların ölkəmizin texnoloji inkişafında önəmli rol oynayan kəşf, ixtira sahəsinə yönləndirilməsi əsas hədəflərdir.
Layihə universitetlərdə müəllimlərin mentor kimi hazırlanması üzrə “Mentorluq proqramı”nı və mentorların iştirakı ilə tələbələrin öz ideyalarından startaplar formalaşdırmaları üzrə iki “İnkubasiya proqramı”nı əhatə edib.
Ümumilikdə layihəyə 2000-dən çox tələbənin 181 startap ideyası təqdim olunub. Bu çərçivədə universitetlərdə mentor kimi hazırlanmış 130-dan çox müəllimin dəstəyi ilə 98 startap komandası formalaşdırılıb. Layihənin rəsmi bağlanış tədbirində ümumi inkubasiya proqramlarının yekunu olaraq formalaşdırılan 19 startap komandası layihələrini təqdim edib və münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilən 3 komanda müvafiq olaraq mükafatlandırılıb.

"Skills for the Future" project's next incubation program unveiled
The Innovation Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan hosted the “New Horizons, Great Opportunities” event.
The event, organized under the "Skills for the Future" project, saw the participation of the State Agency's chairman Ülvi Mehdiyev, the Director of Turkey's Bilişim Vadisi Erkam Tüzgen, project mentors, startup teams, representatives from various public and private organizations, and other guests.
A presentation was made on the work done and the current progress within the framework of the "Skills for the Future" project. Subsequently, a video promoting a television show on ASAN TV aimed at introducing startup projects and attracting investors was shown. Additionally, the presentation of a 6-month incubation program carried out jointly with Bilişim Vadisi was demonstrated.
Out of 47 teams initially registered for the incubation program, 30 teams were selected. In the second phase, based on the evaluation by a panel of judges appointed by the Innovation Center and Bilişim Vadisi, 10 teams earned the right to participate in the 6-month incubation program.
The objective of the "Skills for the Future" project is to enhance the personnel potential in the field of innovation and support innovation activities. Another key goal is to provide support to students for the development of innovative ideas and to direct them towards fields of discovery and invention, which play a crucial role in the technological advancement of the country.
The project encompasses a "Mentorship Program" for preparing teachers as mentors at universities and two "Incubation Programs" for students to form startups from their ideas with the help of mentors.
In total, more than 2000 students presented 181 startup ideas for the project. With the support of over 130 teachers prepared as mentors in universities, 98 startup teams were formed. At the official closing event of the project, 19 startup teams formed through the incubation programs presented their projects, and three teams were awarded by the judging panel.