Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi arasında Memorandum imzalanıb
Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyin 1 saylı Sağlamlıq imkanları məhdud gənclərin Peşə Reabilitasiya Mərkəzində keçirilən tədbirin iştirakçıları əvvəlcə Mərkəzdə qeyd olunan gənclərin peşə reabilitasiyasının təşkili üçün yaradılmış şəraitlə, onlara göstərilən xidmətlərlə, peşə təlimlərinin keçirildiyi sinif otaqları və emalatxanalarla, peşə reabilitasiyasına cəlb olunmuş gənclərin əl işləri ilə tanış olublar.
Tədbirdə çıxış edən əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov bildirib ki, ölkəmizdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına yönələn kompleks tədbirlərin bir istiqaməti də ailə əməyinə əsaslanan təsərrüfatların yaradılmasının dəstəklənməsi, ailə biznesinin inkişafına geniş şərait yaradılmasıdır. Dövlət başçısının 7 aprel 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə ölkədə dövlət səviyyəsində özünüməşğulluq proqramına başlanılması və 23 sentyabr 2016-cı il tarixli Fərmanla Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” publik hüquqi şəxsin yaradılması bu sahədə mühüm addımların atılmasını şərtləndirib: “Özünüməşğulluq proqramının praktik icrası çərçivəsində işsiz və işaxtaran vətəndaşlar üçün təşkil olunan təlim kursları cari ilin fevral ayının ortalarında başa çatdırılaraq, onlardan uğurlu biznes planlara malik şəxslərin ailə təsərrüfatlarını yaratmaları üçün aktivlərlə (mal və materiallarla) təminatına başlanıb. 01 aprel 2017-ci il tarixə artıq 25 rayon üzrə 400 nəfərə yaxın işsiz və işaxtaran şəxs əsasən kənd təsərrüfatı və xidmət sahələri üzrə özünüməşğulluq fəaliyyətini qurmaları üçün aktivlərlə təmin olunub”.
Nazir bildirib ki, verilmiş aktivlər hesabına yaradılmış ailə təsərrüfatları əsasən istehsalyönümlü fəaliyyət üçün nəzərdə tutulublar: “Həmin insanların bu sahədə fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsində, istehsal etdikləri məhsulun sertifikatlaşdırılması və satışının təşkilində, həmçinin peşə reabilitasiyasına cəlb olunmuş sağlamlıq imkanları məhdud gənclərin əl işlərinin satışına dəstək verilməsində və s. işlərdə “ABAD” mərkəzlərinin imkanlarından istifadə olunması məqsədəuyğundur”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov “ABAD” mərkəzlərinin sosialyönümlü layihələrinin icrasında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə əməkdaşlığın xüsusi önəmini diqqətə çatdırıb. İ.Kərimov həmçinin özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində yaradılan istehsalyönümlü ailə təsərrüfatlarının inkişafında, aztəminatlı ailələrin biznes imkanlarının genişləndirilməsində “ABAD” mərkəzləri tərəfindən dəstək veriləcəyini, digər bir sıra sahələrdə nəzərdə tutulan əməkdaşlığın da sosial sahədə vacib məqsədlərə nail olunmasına hesablandığını qeyd edib.
Daha sonra Səlim Müslümov və İnam Kərimov Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi arasında “ABAD” mərkəzlərinin fəaliyyətində qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Memorandumu imzalayıblar.
Memorandumda əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri kimi özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində verilmiş aktivlər hesabına yaradılmış fərdi təsərrüfatların istehsalyönümlü fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə “ABAD” mərkəzləri tərəfindən müqavilələr əsasında müasir texnoloji istehsal avadanlıqlarının təqdim edilməsi, brendinq, dizayn, maliyyə-mühasibatlıq və hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi, bu təsərrüfatlarda istehsal olunan məhsulun sertifikatlaşdırılması, daşınması və satışının təşkilinə dəstəyin göstərilməsi yer alıb.

There was signed a Memorandum between the Ministry of Labor and Social Protection of Population and the State Agency for Public Service and Social Innovations
Participants of the event held at the Vocational Rehabilitation Center No. 1 for Young People with the disabilities within the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan first learned about the conditions created for the organization of vocational rehabilitation of the youth at the Center, the services provided to them, classrooms and workshops where vocational training was held, and the handicrafts of young people involved in vocational rehabilitation.
During the event, Minister of Labor and Social Protection Salim Muslumov said that one of the most complex measures aimed at raising employment opportunities in the country is to support the creation of family-based farms and create conditions for the development of family business. The launch of the self-employment on a state level program in the country by the decree of the President of 7 April 2016 and the establishment of a public legal entity "ABAD" under the subordination of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan dated 23 September 2016: "Training sessions for unemployed and employed citizens have been completed in the middle of February this year, and businesses have started to provide assets (goods and materials) for successful business plans to create family farms within the framework of practical implementation of self-employment program. To the 1st of April 2017, about 400 unemployed and employed persons in 25 districts have been provided with assets to build self-employment in agriculture and service sectors".
According to the minister, the family farms created at the expense of these assets are mainly intended for production activities: "Providing support to the sale of handicrafts of disabled people, involved in the development of their activities in the field of certification and sales of their products, as well as professional rehabilitation, it is advisable to use the capabilities of the "ABAD" centers in the case.
Inam Karimov, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, underlined the importance of cooperation with the Ministry of Labor and Social Protection of Population in implementation of social projects of "ABAD" centers. I.Karimov also noted that the "ABAD" centers will be supported by the development of productive family farms created within the framework of the self-employment program, the expansion of business opportunities of vulnerable families, and the cooperation in other spheres as well as the achievement of important goals in the social sphere.
Later, Salim Muslimov and Inam Karimov signed a Memorandum of Understanding on cooperation between the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan and the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
One of the areas of cooperation in the memorandum is the provision of modern technology production equipment, branding, design, financial and accounting and legal assistance services to the development of productive activities of individual farms created through the self-employment program, by the “ABAD” centers, support for the certification, transportation and sales of the product.