Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzinin ilkin nəticələri açıqlandı
19 sentyabr 2017-ci il tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı” tikinti şirkətlərində səyyar monitorinqlərin keçirilməsinə başlanılıb.
Bu günə kimi Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən ümumilikdə 9 səyyar monitorinq həyata keçirilib. Bakı şəhərində çoxmənzilli yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan 9-u sifarişçi, 7-si podratçı, 14-ü subpodratçı olmaqla cəmi 30 hüquqi və fiziki şəxsi əhatə edən qeyri-rəsmi əmək münasibətlərininin tənzimlənməsi ilə bağlı səyyar monitorinq keçirilib.
Yoxlamaların həyata keçirildiyi dövr ərzində yoxlanılmış 232 işçidən 170-nin müqavilə ilə, 62-nin isə müqaviləsiz işlədiyi aşkar olunub. Ümumilikdə dövr ərzində yoxlanılan işçilərin 27%-ində əmək müqaviləsi və ya xidməti (mülki) müqavilə olmadan işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilmə halları aşkar edilib.
Səyyar monitorinq zamanı çoxmənzilli yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslərə maarifləndirmə ilə bağlı broşurlar, həmçinin Əmək Məcəlləsi ilə bağlı bələdçi sənəd, əmək müqaviləsi və ya xidməti (mülki) müqavilələrin üstünlükləri, tətbiq oluna biləcək cərimələr, Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi ilə bağlı bələdçi sənəd, o cümlədən sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamalarla bağlı normativ sənədlər və digər məlumatlar CD disklərdə təqdim olunur.
Qeyd edək ki, Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin yoxlanılması “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı nəzarətin gücləndirilməsinə dair tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 aprel 2017-ci il tarixli 1349 nömrəli Fərmanın imzalanması və bu fərmandan irəli gələn məsələlərin icrası ilə bağlı həyata keçirilir.
Dövlət Agentliyi tərəfindən tikilməkdə olan çoxmənzilli yaşayış binalarının və həmin tikinti obyektlərinin inşası ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin elektron reyestrinin yaradılması və işçilərin eyniləşdirilməsini həyata keçirən analitik tanıma sisteminin formalaşdırılması üçün “Analitik Monitorinq Sistemi” yaradılıb.
Hazırda “Analitik Monitorinq Sistemi”nin proqram təminatı işlənib hazırlanıb, dövlət qurumlarının – Fövqəladə Hallar Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin və Vergilər Nazirliyinin informasiya sistemləri ilə inteqrasiya işləri tamamlanıb.
Dövlət orqanları tərəfindən tikinti şirkətləri ilə bağlı məlumatlar təhlil edilir və şübhə yarandığı halda Mərkəzin Səyyar monitorinq qrupu tikinti obyektlərində səyyar monitorinq həyata keçirir.

The initial results of the Labor Relations Monitoring Center were announced
From 19th of September, mobile monitoring at construction companies has been started relating to “Regulation of unofficial labor relations in construction" by the Center for Monitoring of Labor Relations of the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Till today, 9 mobile monitoring have been conducted by the Labor Relations Monitoring Center. Mobile Monitoring was held on the regulation of non-official labor relations, which covers 9 contracted contractors, 7 contractors, 14 subcontractors, 30 juridical and physical persons engaged in the construction of multifunctional residential buildings in Baku.
During the inspection period, it has been observed that 170 of 232 checked employees worked under contract, while 62 of them were contactless. In general, 27% of the employees checked during the period were found to be involved in the work (service) without a labor contract or service (civilian) contract.
During Mobile Monitoring, brochures on raising awareness for legal entities and individuals engaged in the construction of multi-storied residential buildings, as well as a guide document on the Labor Code, advantages of employment contracts or service (civilian) contracts, fines can be applied, guidebook on town-building and construction code, as well as normative documents relating to inspections in the field of entrepreneurship and other information are introduced on CD discs.
It should be noted that checking unofficial labor relations in the field of construction is implemented in connection with the signing of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On measures to strengthen control over the prevention of unofficial labor relations in the field of construction" dated April 28, 2017, No 1349 and execution of the issues arising from this decree.
"Analytical Monitoring System" was created for the establishment of the electronic register of physical and legal entities engaged in the construction of multi-storied residential buildings and those construction objects being constructed by the State Agency and for forming an analytical identification system that identifies employee identification.
Currently, the software of "Analytical Monitoring System" has been developed and integration with information systems of government agencies- Ministry of Emergency Situations, Ministry of Labour and Social Protection of Population, Ministry of Taxes has been completed.
Data relating to construction companies are analyzed by government agencies and in case of any doubts mobile monitoring group of the Center conducts mobile monitoring at construction sites.