Efiopiya prezidenti “ASAN xidmət”də
Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Prezidenti Taye Atske Selassie "ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonaqlara Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Efiopiya prezidenti “ASAN xidmət” mərkəzinin onda yüksək təəssürat yaratdığını və ölkəsinin dövlət qurumları ilə Dövlət Agentliyi arasında həyata keçirilən əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib.
Xatırladaq ki, cari ilin 14 may tarixində Dövlət Agentliyi ilə Efiopiyanın Dövlət Xidmətləri Komissiyası arasında “ASAN xidmət” konsepsiyasının Efiopiyada tətbiqi istiqamətində əməkdaşlığın həyata keçirilməsi ilə bağlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Hazırda memorandumun implementasiyası çərçivəsində işlər aparılır.

The President of Ethiopia at “ASAN service”.
The President of the Federal Democratic Republic of Ethiopia, Taye Atske Selassie, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center. The guest is visiting our country to participate in the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku.
The chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, provided the guests with detailed information about the various activities of the State Agency, including the “ASAN service” centers established under the initiative of President Ilham Aliyev and the projects implemented in the field of social innovations.
The President of Ethiopia told that the “ASAN service” center made a strong impression on him, and he expressed his satisfaction with the cooperation between the state institutions of his country and the State Agency.
It is worth noting that on May 14 of this year, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the State Agency and the Ethiopian Civil Service Commission regarding the implementation of the “ASAN service” concept in Ethiopia. Currently, work is being carried out within the framework of the implementation of the memorandum.