Dövlət Agentliyinin sədr müavini Nepala səfər edib
26-28 yanvar 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Nepala səfər edib. Ölkəmizin Hindistan Respublikasındakı səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən səfər dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, elektronlaşma, xidmətlərin inteqrasiyası, elektron hökumət və innovasiyaların tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyən edilməsi və ikitərəfli əməkdaşlığın bu sahə üzrə daha da dərinləşdirilməsi məqsədi ilə reallaşdırılıb.
Səfər çərçivəsində Nepalın xarici işləri naziri, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə naziri, immiqrasiya idarəsinin rəhbəri, eləcə də digər qurumların yüksək vəzifəli nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə ölkələr arasında olan işgüzar münasibətlər, eləcə də Nepalın müvafiq sahələrdə gördüyü səylərə daha da dəstək verilməsinə Azərbaycan tərəfinin hazırlığı qeyd olunub.
Həmçinin dövlət idarəetməsi sahəsində son dövrdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən reallaşdırılan islahatlar, ASAN təcrübəsinin həyata keçirilməsi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, elektron hökumət sahəsindəki uğurlu fəaliyyətin BMT tərəfindən mükafatlandırılması və digər beynəlxalq səviyyəli mükafatlar diqqətə çatdırılıb.
Nepal hökumətinin göstərdiyi fəaliyyətə “ASAN xidmət”in qabaqcıl təcrübəsi vasitəsi ilə xidmətlərin elektronlaşdırılması, inteqrasiya edilməsi, elektron hökumət alətlərinin tətbiqi sahəsində Azərbaycan tərəfindən dəstək verilməsi ilə əlaqədər əməkdaşlığın perspektivlərinin böyük potensialı vurğulanıb. Nepal tərəfi turizm potensialının daha da inkişafı üçün “ASAN Viza” təcrübəsinin tətbiqində də marağını ifadə edib.
Yüksək qonaqpərvərliklə keçirilən görüşlərdə Azərbaycan tərəfinin bu marağı yüksək qiymətləndirilib və mövcud potensialdan istifadə edilməsi, münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi arzusu ifadə olunub.
Eləcə də keçən il Bakıda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Nepalın Baş Nazirinin ölkəmizə səfəri və xarici işlər nazirinin bu vəzifədə ilk dəfə olaraq məhz Azərbaycana səfər etməsi böyük məmnuniyyət hissi ilə qeyd edilib, bu əməkdaşlıqdan məmnunluq və gələcəkdə onun konkret nəticələrinə böyük ümid vurğulanıb.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Nepal kütləvi informasiya vasitələrinə, o cümlədən ölkənin tanınmış və böyük oxucu kütləsinə sahib olan “New Business Age” mətbuat dərgisinə geniş müsahibə verib. Müsahibədə ikitərəfli münasibətlərin inkişafından, onun gələcək perspektivlərindən, Azərbaycanın dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qabaqcıl təcrübəsinin Nepalda tətbiqindən və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə konkret layihələr əsasında həyata keçirilməsindən bəhs olunub.

Nepal is interested in applying the “ASAN Visa” experience
A delegation led by Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited Nepal on January 26-28.
The visit was held with the support of the Embassy of Azerbaijan in the Republic of India with the aim of providing public services, e-services, integration of services, e-government and innovation cooperation, and deepening bilateral cooperation in this area.
During the visit, meetings were held with Nepal's Minister of Foreign Affairs, Minister of Labor, Employment and Social Security, Head of the Immigration Office and senior officials of other agencies. During the meetings, the Azerbaijani side expressed readiness to support business relations between the countries, as well as Nepal's efforts in the respective fields.
It was highlighted the recent public administration reforms implemented by President Ilham Aliyev, the implementation of ASAN practices, the provision of public services, UN awards for the successful achievements in the field of e-government and other international awards.
Significant potential of cooperation perspectives, particularly supports by the Republic of Azerbaijan the Nepalese government's activities in the field of digitalization and integration of services, use of e-governance tools through the best practices of ASAN Service was emphasized. The Nepalese side also expressed its interest in application of "ASAN Visa" experience for further development of the country’s tourism potential.
During the hospitable meetings, the Azerbaijani side expressed its support to this interest and its intention to exploit the existing potential for deepening bilateral relations.
The parties also highly appreciated the visit of the Prime Minister of Nepal to Azerbaijan during the 18th Summit of the Heads of States and Governments of the Non-Aligned Movement Member States, held in Baku last year and the first visit of the Minister of Foreign Affairs of Nepal to Azerbaijan. They expressed their satisfaction with the level of cooperation between two countries and their hope for its tangible results in the future.
The Deputy Chairman of the State Agency gave an extensive interview to the Nepalese media, including the “New Business Age” magazine, one of the most popular in the country with large readership. The interview was focused on development of bilateral relations, their future perspectives, application of Azerbaijan's best public service practices in Nepal, and the implementation of mutually beneficial cooperation on specific projects in various areas.