Cenevrədə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası çərçivəsində “ASAN xidmət”in təqdimatı keçirilib
İyunun 21-də BMT-nin Cenevrə bölməsində İnsan Hüquqları Şurasının 35-ci sessiyası çərçivəsində “BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin, qabaqcıl idarəçiliyin və insan hüquqlarının təşviqinə innovativ yanaşmalar: Azərbaycan və Keniya nümunələri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Azərbaycanın və Keniyanın Cenevrədə yerləşən beynəlxalq qurumlar yanında daimi nümayəndəliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən və interaktiv panel müzakirəsi formatında təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Aparat rəhbəri Azad Cəfərli, Keniya Respublikasının Cenevrədəki daimi nümayəndəsinin müavini Endryu Kihurani, İsveçrənin Bazel İdarəçilik İnstitutunun tədqiqatçısı Saba Kassa və Kanadanın Dayanıqlı İnkişaf üzrə Beynəlxalq İnstitutunun Avropa regionu üzrə rəhbəri Mark Halle məruzəçi qismində çıxış ediblər.
Keniyanın Cenevrədəki beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Stefen Ndunqu Karaunun moderatorluğu ilə keçən tədbirdə BMT-yə üzv dövlətlərin Cenevrədə yerləşən beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəliklərinin diplomatları, bu şəhərdəki beynəlxalq qurumların və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və digər şəxslər iştirak ediblər.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin milli səviyyədə həyata keçirilməsində “ASAN xidmət” təcrübəsinin əvəzsiz rolundan danışan Azad Cəfərli iştirakçıları təmsil etdiyi qurumun vətəndaşlara dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsinə gətirdiyi yeniliklərlə tanış edib. O, “ASAN xidmət”in dövlət idarəetməsi sahəsində Azərbaycan Prezidenti tərəfindən həyata keçirilən islahatların tərkib hissəsi kimi yaradıldığını vurğulayıb. Dövlət xidmətlərinin göstərilməsində şəffaflıq, səmərəlilik və məsuliyyətlilik prinsiplərinin rəhbər tutulduğunu qeyd edən Aparat rəhbəri texnoloji yeniliklərin də bu prosesə cəlb olunması ilə birlikdə “ASAN xidmət”in keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsi üzrə səmərəli mexanizm olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın milli brendi hesab edilən “ASAN xidmət”in fəaliyyətinin paytaxt Bakı ilə məhdudlaşmadığı, regionlarda da “ASAN xidmət” mərkəzlərinin açıldığı, o cümlədən müvafiq mərkəzlərin mövcud olmadığı və ucqar rayonlarda yaşayan vətəndaşlara səmərəli xidmət göstərilməsi üçün lazımi avadanlıqla təchiz olunmuş qatar və avtobuslardan istifadə edildiyi qeyd olunub. A.Cəfərli BMT-nin insan hüquqları üzrə ixtisaslaşmış qurumlarının bu cür müsbət milli təcrübənin digər dövlətlərlə mübadiləsində vasitəçi rol oynamasının mümkünlüyünü diqqətə çatdırıb.
Keniya diplomatı Endryu Kihurani tədbir iştirakçılarına ölkəsinin “Huduma” xidmət mərkəzləri barədə məlumat verib. O, bu mərkəzlərin əsas fəaliyyət prinsipinin vətəndaşlara ictimai xidmətlərin daha səmərəli çatdırılması olduğunu bildirib. Ölkəsinin “Huduma” xidmətinin və “ASAN xidmət”in 2015-ci ildə BMT-nin Dövlət Xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində mükafata layiq görüldüyünü xatırladan E.Kihurani bu cür siyasi iradəyə əsaslanan təşəbbüslərin insan hüquqlarına hörmət aspektlərinin xüsusilə nəzərə alınmalı olduğunu vurğulayıb.
Digər məruzəçilər də çıxışlarında qabaqcıl idarəçilik sahəsində “ASAN xidmət” və “Huduma” kimi müsbət milli təcrübənin digər dövlətlər tərəfindən nümunə kimi istifadəsinin faydasını diqqətə çatdırıblar. Bazel İdarəçilik İnstitutun nümayəndəsi olan Saba Kassa mövcud təcrübəyə istinad edərək yaxşı idarəçilik sahəsində tətbiq olunan yenilikçi yanaşmaların vətəndaşların hüquqlarının qorunmasına birbaşa təsir etdiyini və onlarda dövlət qurumlarına etimadı artırdığını qeyd edib.
Kanada QHT-sini təmsil edən Mark Halle isə çıxışında BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin insan hüquqlarının təşviqinə xüsusi yer ayırdığını və bu Məqsədlərdən 16-cısının şəffaf, məsuliyyətli və güclü dövlət qurumlarının formalaşmasına həsr olunduğunu bildirib. O, bu xüsusda “ASAN xidmət” və “Huduma” təcrübələri kimi müsbət təşəbbüslərin məhz elə sözügedən məqsədlərin həyata keçirilməsinə xidmət etdiyini söyləyib.
İştirakçılar ölkəmizin “ASAN xidmət” təcrübəsini böyük maraqla qarşılayıb və Xidmətin fəaliyyətinə dair onlarda maraq doğuran məsələlərlə bağlı A.Cəfərliyə suallar ünvanlayıblar.
Tədbir “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə həsr olunan videomaterialın nümayişi və fotosərgi ilə davam edib.

A presentation on “ASAN service” was held in Geneva within the UN Human Rights Council
On June 21, 2017, there was held an event entitled "Innovative Approaches to Promotion of United Nations Sustainable Development, Advanced Governance and Human Rights: Azerbaijan and Kenya" within the UN Human Rights Council's 35th session in Geneva.
At the event organized by the co-organized by the permanent representatives of Azerbaijan and Kenya to international organizations in Geneva and held in the format of an interactive panel discussion, Mr. Azad Jafarli, Head of Office of the State Agency for Public Service and Social Innovation of the Republic of Azerbaijan, Andrew Kihurani, Kenya's permanent representative in Geneva, Saba Kassa, researcher at the Basel Institute of Management, and Mark Halle, Head of the International Institute for Sustainable Development, Mark Halle took a floor as a lecturer.
The event, moderated by Kenya's permanent representative to the Geneva-based international organizations, Stefan Nduncu Kara, was attended by diplomats, permanent representatives of UN member-states in Geneva, international organizations and non-governmental organizations and others.
Talking about the invaluable role of “ASAN service” in the implementation of United Nations Sustainable Development Goals, Azad Jafarli familiarized the participants with the innovation they brought to the public services sector. He noted that “ASAN service” was established as a part of the reforms carried out by the Azerbaijani President in the field of public administration. Noting the principles of transparency, efficiency and accountability in the provision of public services, the head of the Office said that, along with technological innovations, “ASAN service” is an effective mechanism for providing quality services. Should note that the “ASAN service”, which is considered to be the national brand of Azerbaijan, is not only in the capital Baku, but also centers are opened in the regions, including trains and buses equipped with the necessary equipment for the absence of proper centers and efficient service for citizens living in remote areas has been submitted. A. Jafarli said that the United Nations human rights bodies have a potential role in mediating such a positive national experience with other states.
Kenian diplomat Andrew Kihurani informed attendees about his country's "Huduma" service centers. He said that the principle of mainstreaming of these centers was a more efficient delivery of public services to citizens. Recalling his country's "Huduma" service and “ASAN service”'s award in the UN Public Service 2015, E. Kihurani underlined the aspect of respect for human rights in such initiatives based on such political will.
Other speakers also highlighted the usefulness of using the positive experience of “ASAN service” and “Huduma” in the field of advanced governance by other states as well as other countries. Saba Kassa, a representative of the Basel Management Institute, pointed to existing experiences and noted that innovative approaches to good governance had a direct impact on the protection of citizens' rights and increased their credibility to government agencies.
Mark Halle, a Canadian NGO spokesman, said that the UN's Sustainable Development Goals are dedicated to promoting human rights and that 16 of these goals are dedicated to the formation of transparent, responsible and powerful government agencies. He said that positive initiatives such as "ASAN service" and "Huduma" practices serve to achieve these goals.
The participants have greatly appreciated the experience of “ASAN service” of our country and addressed questions about the activity of “ASAN service” to A.Jafarli.
The event was continued with a demonstration and photo exhibition dedicated to the activity of “ASAN service”.