“Canlı xatirə” adlı konsert proqramı keçirilib
18 sentyabr “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının təşkilatçılığı, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyası və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dəstəyi ilə Beynəlxalq Muğam mərkəzində Üzeyir Hacıbəyovun 132 iliyinə və Milli Musiqi gününə həsr olunmuş “Canlı xatirə”adlı konsert proqramı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının sədri Bəxtiyar İslamov bildirib ki, tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd dahi bəstəkarların musiqi əsərlərinin gənclərə təbliğ olunması, həmçinin, onlara milli mənəvi dəyərlərin aşılanmasıdır. O, həmçinin bildirib ki, ASAN könüllüləri mədəniyyət sahəsində bir çox uğurlu layihələr həyata keçirib və bundan sonra da bu yöndə fəaliyyətlərini davam etdirəcəklər.
Çıxış edən Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru Nərminə Quliyeva bildirib ki, Üzeyir Hacibəyovun yetişdirdiyi nəsl Azərbaycan musiqisini dünyada layiqincə tanıdıb.
Daha sonra çıxış edən əməkdar artist Ülviyyə Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında Üzeyir Hacibəyovun müstəsna rol oynadığını və dahı musiqiçilər tərəfindən onu, “şərqin böyük hadisəsi” adlandırdıqlarını vurğulayıb.
Sonra Bakı Musiqi Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələrinin ifasında dahi bəstəkarlar Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” uvertürası” “Sevgili canan”, Tofiq Quliyevin “Bəxtəvər oldum” və digər əsərlər ifa olunub, həmçinin ASAN könüllüləri Üzeyir Hacıbəyovun "O olmasın, bu olsun" musiqili komediyasını səhnələşdiriblər.

On September 18, there was conducted a concert program entitled “Alive Memories” dedicated to Uzeyir Hajibeyov’s 132nd anniversary of the National Music Day organized by “ASAN Volunteers” Organization, International Mugham Center, within the support of Baku Musical Academy named after Uzeyir Hajibeyov and Azerbaijan State University of Culture and Art at International Mugham Center.
By key note made by the Chairman of “ASAN volunteers” Organization, Bakhtiyar Islamov, mentioned that the main goal is to promote the musical compositions of great composers to young people, as well as to instill them with national and spiritual values. He, also, emphasized that ASAN volunteers have implemented many successful projects in the field of culture and will continue their activities in this direction.
Vice rector of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli, Narmina Guliyeva said that the generation grew up by Uzeyir Hajibeyov have quite well promoted Azerbaijani music in the world.
Later honored artist Ulviyya Hajibeyli by her speech said that Uzeyir Hajibeyov played an exceptional role in the development of Azerbaijani musical culture and called it "great event of the east" by great musicians.
At the end students of Baku Musical Academy, Azerbaijan State Culture and Art University performed masterpieces by composer Uzeyir Hajibeyov’s overture “Koroghlu”, “Dear sweetheart”, Tofig Guliyev’s “I the happiest” and other plays were performed, also, ASAN volunteers played Uzeyir Hajibeyov’s musical comedy “Not that, but this one”.