Azərbaycanla BƏƏ arasında əməkdaşlıq istiqamətləri genişləndirilir
Azərbaycan – Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Nazirlərinin Təcrübə Mübadiləsi Forumunun ikinci günü baş tutub.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov və BƏƏ-nin İctimai İnkişaf Qurumunun icraçı direktoru, dövlət naziri Hessa Bint Eissa Buhumaid açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Həmçinin Azərbaycan BƏƏ əməkdaşlığına həsr olunan videotəqdimat nümayiş etdirilib.
Ardınca iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və investisiya, ekologiya və yaşıl enerji, təhsil, səhiyyə, sosial rifah, habelə dövlət xidmətləri və innovasiyalar mövzuları üzrə dəyirmi masa formatında paralel sessiyalar baş tutub.
Sessiyalarda qeyd olunan mövzular üzrə hər iki ölkənin yüksək vəzifəli rəsmilərinin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb, əldə olunmuş qabaqcıl təcrübələr paylaşılıb.
Sessiyaların sonunda layihələrin müəyyən olunması və həyata keçirilməsi məqsədilə tərəflər arasında birgə iş aparılması barədə ilkin razılıq əldə edilib. Azərbaycan və BƏƏ hökumətlərinin nümayəndələri birgə çalışacaq və müəyyən edilmiş layihələri icra edəcəklər.
Forum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və BƏƏ-nin Kabinet İşləri Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb. 2022-ci ilin 28 noyabr tarixində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında hökumət təcrübələrinin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu"nun icrası çərçivəsində baş tutan forumda hər iki ölkə hökumətinin müxtəlif sahələr üzrə yüksək vəzifəli rəsmiləri iştirak ediblər.

Cooperation between Azerbaijan and UAE expands
The second day of the Azerbaijan – United Arab Emirates (UAE) Ministers' Experience Exchange Forum has concluded.
The day began with opening speeches by Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Salmanov, and UAE Minister of State and Executive Director of the Community Development Authority, Hessa Bint Eissa Buhumaid. A video presentation dedicated to the Azerbaijan-UAE partnership was also showcased.
Following the opening, parallel sessions in a roundtable format were held on topics such as economic diversification and investment, environment and green energy, education, healthcare, social welfare, as well as public services and innovations.
During these sessions, discussions were conducted with the participation of high-ranking officials from both countries, and advanced practices were shared.
At the conclusion of the sessions, an initial agreement was reached to undertake joint work between the two sides for the identification and implementation of projects. Representatives of the governments of Azerbaijan and the UAE will collaborate and execute the identified projects.
The forum was organized jointly by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the UAE Ministry of Cabinet Affairs. It was held within the framework of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in Government Experience Exchange between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Arab Emirates", signed on November 28, 2022. High-ranking officials from various sectors of both governments participated in the forum.