“ASAN xidmət” təcrübəsi ilk dəfə Amerika qitəsində
Belə ki, Dünya Hökumətlər Sammiti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Kolumbiya Respublikasının müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən qurumu arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum “ASAN xidmət” təcrübəsinin Kolumbiya Respublikasında tətbiqini, eləcə də kolumbiyalı dövlət qulluqçuları üçün "ASAN xidmət" mərkəzlərində təcrübə proqramlarının təşkilini, həmçinin Dövlət Agentliyinin ekspertləri tərəfindən dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qabaqcıl təcrübənin Kolumbiya tərəfi ilə paylaşılmasını nəzərdə tutur.
Beləliklə, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizin intellektual brendi olan “ASAN xidmət” təcrübəsi Avropa, Asiya və Afrika qitəsindən sonra Amerika qitəsində də tətbiq olunacaq.
İmzalanma mərasimindən sonra tərəflər arasında baş tutmuş görüş zamanı Anlaşma Memorandumunun implementasiyası istiqamətində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə müzakirələr aparılıb.
Kolumbiyalı nazir “ASAN xidmət” modelinin onda yüksək təəssürat yaratdığını və əməkdaşlıq çərçivəsində tezliklə əməli addımların atılacağını diqqətə çatdırıb.

The “ASAN Service” experience was applied for the first time on the American continent.
During the World Governments Summit, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of public service delivery was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the relevant agency of the Republic of Colombia.
The memorandum outlines the implementation of the “ASAN Service” model in Colombia, the organization of internship programs for Colombian civil servants at “ASAN Service” centers, and the sharing of best practices in public service delivery by experts from the State Agency with the Colombian side.
As a result, the “ASAN Service” experience, Azerbaijan's intellectual brand in public service delivery, will be applied not only in Europe, Asia, and Africa but now also in the Americas.
After the signing ceremony, a meeting between the parties took place, where discussions were held on the steps to be taken for the implementation of the Memorandum of Understanding.
The Colombian minister emphasized that the “ASAN Service” model left a strong impression on him and expressed confidence that practical steps for cooperation would be taken soon.