20 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində “ASAN xidmət indeksi” üzrə 2023-cü il qiymətləndirmə nəticələrinə dair təqdimat keçirilib.
“Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 sentyabr tarixli 262 nömrəli Fərmanı ilə verilmiş tapşırığa əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən “ASAN xidmət indeksi”ni təşkil edən parametrlər rəhbər tutulmaqla dövlət xidmətlərinin qiymətləndirilməsi tapşırığının icrası 2023-cü ildə də davam etdirilib.
Əsas məqsəd dövlət xidmətləri haqqında məlumatların vahid mənbədə toplanması və sistemləşdirilməsi, xidmətlərin göstərilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması və yeni növ xidmətlərin yaradılması yolu ilə bu sahədə idarəetmənin çevikliyinin təmin edilməsi, xidmətlər üzrə təhlil və proqnozlaşdırma imkanlarının artırılmasıdır.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi məqsədilə 2023-cü ildə Dövlət Agentliyi tərəfindən 23 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanının 208 xidməti, 15 yerli icra hakimiyyəti orqanının 170 xidməti və 9 hüquqi şəxsin 60 xidməti daxil olmaqla, ümumilikdə 438 xidmət qiymətləndirilib.
Tədbirdə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev çıxış ediblər.
Birinci hissədə 2023-cü ildə “ASAN xidmət indeksi” üzrə qiymətləndirmə ilə bağlı qısa təqdimat keçirilib və nəticələr açıqlanıb. Sonra mərkəzi icra hakimiyyəti, yerli icra hakimiyyəti və hüquqi şəxslər üzrə 2023-cü ildə ən yüksək göstəriciləri olan qurumlar mükafatlandırılıb.
Mərkəz icra hakimiyyəti orqanları arasında ən yüksək göstəriciləri olan qurumlar:
1-ci yer: Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi
2-ci yer: Dövlət Miqrasiya Xidməti
3-cü yer: Ədliyyə Nazirliyi
Yerli icra hakimiyyəti orqanları arasında ən yüksək göstəriciləri olan qurumlar:
1-ci yer: Pirallahı Rayon İcra Hakimiyyəti
2-ci yer: Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti
3-cü yer: Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti
Hüquqi şəxslər arasında ən yüksək göstəriciləri olan qurumlar:
1-ci yer: “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti
2-ci yer: “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti
3-cü yer: “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi
İkinci hissədə dövlət qurumlarının nümayəndələri üçün qiymətləndirmənin nəticələrinin geniş və interaktiv şəkildə təqdimatı keçirilib.

The results of “ASAN service index” have been announced
On February 20, 2024, a presentation on the 2023 assessment results of the "ASAN service index" was held at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan
On February 20, 2024, a presentation on the 2023 assessment results of the "ASAN service index" was held at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
According to the order issued by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 262 dated September 11, 2014, "On measures related to the creation of the Electronic Register of State Services," the parameters that constitute the "ASAN service index" by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the task of evaluating public services was continued in 2023.
The main goal is to collect and systematize information about public services in a single source, to eliminate duplication in the provision of services, and to ensure flexibility of management in this area by creating new types of services, and to increase the capabilities of analyzing and forecasting services.
To fulfill this task, in 2023, the State Agency assessed a total of 438 services, including 208 services of 23 central executive authorities, 170 services of 15 local executive authorities, and 60 services of 9 legal entities.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev and Minister of Labor and Social Protection of the Population Sahil Babayev delivered speech at the event.
In the first part, a short presentation on the assessment of the "ASAN service index" in 2023 was held, and the results were announced. Then, institutions with the highest indicators in 2023 were awarded for central executive power, local executive power, and legal entities.
Institutions with the highest indicators among central executive authorities:
1st place: Ministry of Labor and Social Protection of the Population
2nd place: State Migration Service
3rd place: Ministry of Justice
Institutions with the highest indicators among local executive bodies:
1st place: Pirallahi District Executive Authority
2nd place: Binagadi District Executive Authority
3rd place: Yasamal District Executive Authority
Institutions with the highest indicators among legal entities:
1st place: "Azerishiq" Open Joint Stock Company
2nd place: "Azersu" Open Joint Stock Company
3rd place: "Azeriqaz" Production Union
In the second part, a wide and interactive presentation of the evaluation results was held for the representatives of state institutions. The event continued with a question-and-answer session.