“ASAN xidmət”in “Publik data portalı" və süni intellekt həlləri təqdim olunub
4 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Publik data portalı"nın (https://opendata.vxsida.gov.az/) təqdimatı və “Dövlət idarəetməsində data əsaslı qərar qəbuletmə” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib.
Tədbirdə müxtəlif dövlət qurumlarının və texnoloji şirkətlərin, ali təhsil müəssisələrinin müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev dövlət idarəçiliyinin səmərəliliyinin artırılmasında data əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmlərinin tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayıb, “ASAN xidmət”in bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışıb. Həmçinin müvafiq istiqamətdə qlobal dünyada yeni texnologiyaların, o cümlədən süni intellekt həllərinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Portalın məqsədi Agentliyin müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyətində vətəndaş iştirakçılığının təşviqi, eləcə də bu çərçivədə hesabatlılığın təminidir.
Sözügedən portal “ASAN xidmət”in müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən beynəlxalq sferadakı fəaliyyəti, Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri, “ASAN Viza”, “ASAN ödəniş” “ASAN müraciət” sistemləri, “YAŞAT” Fondu ilə bağlı məlumatları əhatə edir.
Tədqiqatçılar və biznes iştirakçıları təqdim olunan datalardan istifadə etməklə fərqli çağırışlara yönəlik yeni innovativ həllər irəli sürə bilərlər.
Tədbirin yekununda isə “Data əsaslı qərarvermə: mif, yoxsa reallıq?” mövzusunda panel müzakirələr baş tutub. Müzakirələrdə dövlət qurumlarının süni intellekt həllərinin tətbiqi ilə bağlı təcrübələri bölüşülüb.

The “ASAN Service” Public Data Portal and Artificial Intelligence solutions have been presented
On April 4, 2025, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan held a presentation of the “Public Data Portal” (https://opendata.vxsida.gov.az/) and hosted panel discussions on the topic “Data-Driven Decision-Making in Public Administration”.
Representatives from various government institutions, technology companies, and higher education institutions working in the relevant fields attended at the event.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency, emphasized the importance of implementing data-driven decision-making mechanism to enhance the efficiency of public administration and spoke about the initiatives undertaken by “ASAN Service” in this direction. He also highlighted the importance of new technologies, including artificial intelligence solutions, in this field withing the context of the global landscape.
The purpose of the portal is to promote citizen participation across various areas of the Agency’s activities and to ensure accountability within the framework.
The mentioned portal covers information related to various aspects of “ASAN Service” operations, including its international activities, the Electronic Registry of Public Services, “ASAN Visa”, “ASAN Payment”, “ASAN Application” systems, and the “YASHAT” Fund.
Researchers and business participants can utilize the provided data to propose new innovative solutions addressing various challenges.
At the end of the event, a panel discussion titled “Data-Driven Decision Making: Myth or Reality?” was held. During the session, representatives from government institutions shared their experiences in implementing artificial intelligence solutions.