“ASAN Viza” sistemi yeniliklərin tətbiqinə başladı
6 iyul 2017-ci il tarixdən etibarən “ASAN Viza” sisteminin inkişafı və təkmilləşdirilməsi ilə bağlı hazırlanmış dəyişikliklərin tətbiqinə başlanılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “ASAN Viza” sistemi haqqında Əsasnamə”də dəyişikliklər edilməsi barədə Fərmanına müvafiq olaraq tətbiqinə başlanılan bu yeniliklər bir neçə istiqamətdədir.
Belə ki, 6 iyul 2017-ci il tarixdən etibarən sərhədkeçmə sənədi ilə elektron vizada qeyd edilən məlumatlar arasında uyğunsuzluqlar aşkar edildikdə, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs məlumatlarda müvafiq düzəlişlər edərək vizanın təkrar alınması üçün evisa.gov.az internet səhifəsi vasitəsilə müraciət edə bilər.
Qeyd olunan tarixdən elektron vizaların etibarlılıq müddəti ölkədə qalma müddəti 30 gün olmaqla 90 gün təşkil edir.
Görülən tədbirlər çərçivəsində “ASAN Viza” sisteminin internet səhifəsinin təkmilləşdirilməsi işləri aparılıb. Belə ki, Azərbaycana gələn turist axınlarını nəzərə alaraq, “ASAN Viza” sisteminin internet səhifəsinin ərəb və fars dillərində olan versiyaları istifadəyə verilib.
Bundan başqa, elektron viza alınması üçün ərizə məlumatları daxil edilməmişdən öncə tez-tez edilən səhvlərə dair təlimat və səyahət sənədinin nümunəsi istifadəçi ekranına pop-ap formasında çıxır.
Müraciətçinin məlumatları internet səhifəsinə daxil edildikdən sonra “Təsdiq et” pəncərəsində həmin məlumatlarla yanaşı, ərizəyə əlavə edilmiş səyahət sənədinini surəti də istifadəçi ekranında göstərilir, yəni, yeni elektron viza blankı tətbiq olunur.
Yaxın zamanlarda qeyd olunan fərmanda uyğun olaraq, əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasına səfər etmək üçün elektron vizanın sürətləndirilmiş qaydada alınması ilə bağlı müraciət etdiklərində belə müraciətlərə “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 3 saat ərzində baxılmasını təmin ediləcəkdir.
“ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilən elektron vizaların rəsmiləşdirilməsi proseduru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən 10 yanvar 2017-ci il tarixindən etibarən həyata keçirilir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər elektron vizanı “ASAN Viza” sistemi vasitəsi ilə 3 addımla ( müraciət et, ödəniş et və e-vizanı yüklə) və 3 iş günü ərzində əldə edə bilər.
Elektron viza ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilən birgirişli sənəddir. Elektron vizalar yalnız siyahısı Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənən 93 ölkənin vətəndaşlarına və həmin ölkələrdə daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə rəsmiləşdirilir.

From July 6, 2017 application of the changes in the development and upgrade of ASAN Visa system have been started.
These innovations, which have been begun its application in accordance with Decree of Amendments of the “Regulation on “ASAN Visa” system by the President of the Republic of Azerbaijan consists of several directions.
Thus, from July 6, 2017 when there are discrepancies between the cross-border ID and electronic visa data,   a foreigner or stateless person can apply via evisa.gov.az website for reobtaining of visa by making appropriate corrections in the information.
From the mentioned date, the electronic visa validity period is 90 days, with 30 days remaining in the country.
Within the framework of the measures taken, work have been carried out on the improvement of website of ASAN Visa system.
Taking into consideration the flow of tourists coming to Azerbaijan, Arabian and Persian versions of the ASAN Visa system have been launched.
Additionally, before entering an application information for obtaining electronic visa instructions for frequently- made errors instructions and an example of travel document appears on the user's screen in pop-up format.
After the applicant's information has been entered on the website, in addition to those information in the “Confirm” window a copy of the travel document attached to the application will also be displayed on the user's screen that is a new electronic visa blank is applied.
In accordance with the recently adopted decree when a foreigners or stateless persons apply for electronic visa in accelerated manner for traveling to the Republic of Azerbaijan such requests’ review will be provided within 3 hours of the "ASAN Visa" system.
Electronic visa clearance procedure issued through the "ASAN Visa" system is implemented by the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan from January 10, 2017.
Foreigners and stateless persons can obtain electronic visa with 3 steps via the "ASAN Visa" system (apply, pay, and download e-visa) and within 3 working days.
Electronic visa is a collaborative document with duration of up to 30 days in the country. The list of electronic visas is only issued to citizens of 93 countries and stateless permanent residents of these countries, which are approved by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.