ASAN Viza Gəncə və Qəbələ Beynəlxalq Hava limanlarında fəaliyyətə başladı
Artıq Gəncə və Qəbələ Beynəlxalq Hava limanlarında ASAN Viza özünəxidmət terminalları vasitəsi ilə əcnəbilərə vizaların verilməsinə başlanılıb.
İlk olaraq 15 may 2018-ci il tarixindən etibarən Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava limanında ASAN Viza sistemi üzərindən vizaların verilməsinə başlanılıb və bu günə kimi 7000-dən çox elektron vizanın verilməsi təmin olunub.
ASAN Viza vasitəsi ilə hava limanlarında 15 ölkənin - Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Cənubi Koreya, Çin, İran, İsrail, İndoneziya, Küveyt, Qətər, Malaziya, Oman, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Türkiyə və Yaponiya vətəndaşları üçün birbaşa vizaların verilməsi təmin edilir.
Quraşdırılmış ASAN Viza özünəxidmət terminalları xüsusi təyinatlı ümümvətəndaş pasportu oxuyucuları, elektron ödəmələr üçün post terminallar və nəğd ödəmələr üçün əskinaz qəbuledicilərlə təmin olunub.
ASAN Viza portalı və özünəxidmət terminalları Azərbaycan, ingilis, fransız, ispan, ərəb, fars və rus dilində olmaqla - 7 dildə fəaliyyət göstərir.
Özünəxidmət terminalları ilə yanaşı müvafiq pəncərələrdə viza verilməsi və bank xidmətləri də həyata keçiriləcək ki, bu da ölkəyə gələn əcnəbilərə vizaların verilməsində əlavə köməklik göstərir. Orta hesabla bir əcnəbi vətəndaş üçün vizanın verilməsi 2 dəqiqə ərzində təmin olunur.
Qeyd edək ki, hazırda ASAN Viza portalı vasitəsi ilə 95 ölkəyə elektron viza verilməsi təmin edilir. Bütün sistem tam avtomatlaşdırılıb və mövcud elektron viza sistemi vasitəsi ilə ölkəyə gəlməzdən əvvəl 3 gün (standart) və 3 saat (təcili) ərzində vizaların verilməsi www.eviza.gov.az saytı vasitəsi ilə həyata keçirilir.

ASAN Visa started to operate at Ganja and Gabala International Airports
Issuance of visas to foreigners via ASAN Visa self-service terminals started to be function at Ganja and Gabala International Airports
Starting from May 15, 2018 for the first time, visas are issued to foreigners at the Heydar Aliyev International Airport via ASAN Visa self-service terminals, and over 7,000 electronic visas have been issued so far.
The ASAN Visa will provide citizens of 15 countries with direct visas in the airport - Bahrain, the United Arab Emirates, South Korea, China, Iran, Israel, Indonesia, Kuwait, Qatar, Malaysia, Oman, Saudi Arabia, Singapore, Turkey and Japan.
Installed ASAN Visa self-service terminals have been provided with custom-designed universal passport readers, post terminals for electronic payments, and receipt receipts for cash payments.
Currently the portal functions in 7 languages (Azerbaijani, English, French, Spanish, Arabic, Persian and Russian).
In addition to self-service terminals, 4 windows will also be available for visa issuance and bank services, which will provide additional assistance to foreigners who travel to the country. On average, issuance of visas for a foreigner will be provided within 2 minutes.
Electronic visas are issued only to citizens of 95 countries. The entire system is fully automated and issuance of visas for 3 days (standard) and 3 hours (emergency) prior to arrival to the country through the existing electronic visa system is carried out via www.eviza.gov.az.