“ASAN Railway” layihəsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
13 dekabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və “İdrak Texnoloji Transfer” MMC arasında “ASAN Railway” layihəsinə dair əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Memorandumu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov və “İdrak Texnoloji Transfer” MMC-nin prezidenti Hikmət Abdullayev imzalayıblar.
Memorandumun məqsədi dəmir yollarında kiçik həcmli sərnişin və yük daşımalarının həyata keçirilməsi, habelə regionlara təhlükəsiz və çevik səyahətin təmin edilməsi üçün “ASAN Railway” innovativ, pilotsuz nəqliyyat vasitələrinin tətbiqi layihəsinin birgə həyata keçirilməsində əməkdaşlığın təmin edilməsidir.
Dəmir yolu reysləri üzərində innovativ taksi sistemi olan “ASAN Railway” sərnişin daşınmasında ekoloji cəhətdən ən təmiz nəqliyyat vasitəsi olmaqla elektronika, robototexnika və internet həllərlə yüksək keyfiyyətli təhlükəsizliyi və istənilən yerə istənilən vaxtda çatma imkanını təmin edəcək.
“ASAN Railway” sisteminin artıq ilkin modeli laborator mühitdə hazırdır və müvafiq Memorandum prosesi daha da sürətləndirəcək.
“ASAN Railway” sistemi ilk dəfə İmişli “ASAN Həyat” kompleksinin açılışı zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təqdim olunub.

Memorandum of Understanding on “ASAN Railway” project has been signed.
On December 13, 2019, there was held a ceremony to sign the Memorandum of Understanding about cooperation on “ASAN Railway” project between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Railways CJSC and Idrak Technology Transfer LTD.
The Memorandum was signed by Ulvi Mehdiyev- Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Javid Gurbanov– Chairman of Azerbaijan Railways CJSC, and Hikmat Abdullayev – President of Idrak Technology Transfer LTD.
Purpose of the memorandum is to realize small, as well as big-scale deliveries, jointly conduct application of innovative “ASAN Railway” unmanned transport vehicles in order to provide a safe and quick journey to regions.
Being innovative taxi system on railway tracks, “ASAN Railway” is the most eco-friendly means of transport for passengers which is to provide high-level safety through electronics, rob technology, and e-solutions, as well as on-time arrival to anywhere.
The initial model of “ASAN Railway” is currently available at laboratory environment and the aforementioned Memorandum is to accelerate this process.
“ASAN Railway” system was first introduced to Mr Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan at the inauguration ceremony of Imishly “ASAN Hayat” complex.