ASAN modeli BMT ekspertlərinin müzakirəsində
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev BMT-nin Nyu-Yorkdakı Mənzil Qərargahında keçirilən Dövlət İdarəçiliyi üzrə Ekspertlər Komitəsinin (CEPA) 24-cü sessiyasında çıxış edi
CEPA24 sessiyası “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olmaq üçün dayanıqlı, inklüziv, elmi və sübuta əsaslanan həll yollarının irəlilədilməsində idarəetmə və institusional yanaşmalar” mövzusuna həsr olunub.
Dövlət Agentliyinin sədri bildirib ki, Azərbaycan son illərdə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində beynəlxalq miqyasda nümunəvi təcrübə formalaşdırıb. O qeyd edib ki, 2012-ci ildə Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” qısa müddət ərzində regionda və dünyada innovativ idarəetmə modeli kimi tanınıb: “ASAN xidmət vətəndaş mərkəzli idarəetmə prinsiplərinə əsaslanır və bu model "Heç kimi kənarda qoymamaq" fəlsəfəsini təcəssüm etdirir.
Bu gün ASAN modelinin 30-dan çox ölkəyə ixrac olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Ü.Mehdiyev çıxışında qeyd edib ki, COP29 zamanı BMT ilə birgə yaradılmış Etimad Fondu mühüm təşəbbüslərdən biridir və Fond vasitəsilə Azərbaycan az inkişaf etmiş dövlətlərə, inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə, dənizə çıxışı olmayan dövlətlərə və digər inkişaf etməkdə olan ölkələrə dövlət xidmətlərinin inkişaf etdirilməsi sahəsində texniki dəstək, təlimlər və resurslar təqdim etməyə hazırdır. Bu fondun dövlət idarəçiliyində innovasiya və potensialın artırılmasına xidmət edəcəyi, institusional dayanıqlığın gücləndirilməsində və DİM-lərin reallaşdırılmasında mühüm vasitəyə çevriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən BMT-nin Dövlət İdarəçiliyi üzrə Ekspertlər Komitəsinin üzvləri Azərbaycan Respublikası tərəfindən dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində həyata keçirilən fəaliyyəti və "ASAN xidmət" tərəfindən əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib.
Eyni zamanda səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri ilə BMT Baş katibinin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə müavini arasında görüş keçirilib. Görüş zamanı Li Jenhua ötən ilin noyabr ayında ölkəmizə səfəri məmnunluqla xatırladığını qeyd edib. “ASAN xidmət” tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyəti yüksək qiymətləndirdiyini və digər ölkələrin bu təcrübədən faydalanması istiqamətində hər zaman dəstək verməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.

The ASAN Model in the discussions of UN experts
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech at the 24th session of the Committee of Experts on Public Administration (CEPA) held at the United Nations Headquarters in New York.
The 24th CEPA session was dedicated to the topic of “Advancing sustainable, inclusive, evidence-based, and scientific governance and institutional approaches to achieve the Sustainable Development Goals”.
The Chairman of the State Agency stated that Azerbaijan has developed exemplary international practices in the development of public services in recent years. He noted that the “ASAN Service”, established in 2012 at the initiative of President Ilham Aliyev, has quickly been recognized as an innovative management model both in the region and global withing a short period: “ASAN Service is based on citizen-centered management principles, and this model embodies the philosophy of “Leaving no one behind”.
It was noted that today the ASAN model has been exported to more that 30 countries.
In his speech, Ulvi Mehdiyev stated that the Trust Fund, established jointly with the United Nations during COP29m is one of the important initiatives and through this fund, Azerbaijan is ready to provide technical support, training, and recourses to less developed countries, small island developing states, landlocked countries, and other developing nations to help advance their public service development. It was emphasized that this Fund will serve to promote innovation and capacity-building in public administration, strengthen institutional resilience, and become a key instrument in the implementation of the Sustainable Development Goals.
At the event, members of the United Nations Committee of Experts on Public Administration (CEPA) highly praised the activities carries out by the Republic of Azerbaijan in the provision of public services and the achievements of the “ASAN Service”.
At the same time, during the visit, a meeting was held between the Chairman of the State Agency and the United Nations Under-Secretary-General for Economic and Social Affairs. During the meeting, Li Jenhua expressed his pleasure in recalling his visit to our country last November. He highly appreciated the activities carried out by the “ASAN Service” and emphasized his readiness to support other countries in benefiting from this experience.