ASAN Könüllülərinin “Həmrəylik Düşərgəsi”nin açılış mərasimi keçirilib
2016-ci il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Multikulturalizm ili” elan olunması münasibəti ilə keçirilən silsiləvi tədbirlərə töhfə vermək məqsədi ilə “Həmrəylik düşərgəsi” layihəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbir Dövlət Sərhəd Xidmətinin Hərbi Orkestrinin ifasında dövlət himninin səsləndirilməsi ilə açıq elan edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İsmayıllı rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdamət Sadıqov gələn qonaq və iştirakçıları salamlayaraq Lahıcın Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzi olduğunu bildirib. İcra başçısı bu layihənin Lahıc qəsəbəsində həyata keçirilməsi üçün ismayıllılılar, xüsusilə də lahıclılar adından təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasınınm Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov ASAN Könüllüləri Təşkilatının 8 000 gənci ətrafında birləşdirdiyini və bu günə qədər vətənpərvərlik, mədəniyyət, sosial məsuliyyət və digər sahələrdə onlarla layihələri icra etdiyini qeyd edib. Dövlət Agentliyinin sədri, “Həmrəylik düşərgəsi”ndə könüllülərin sosial məsuliyyətlə yanaşı vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə alacaqlarını və bu işdə köməklik göstərən Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbərliyinə və əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Mədəniyyət və Turizm nazirinin birinici müavini Vaqif Əliyev və Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəis müavini general-mayor İlham Mehdiyev çıxış edərək, Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən bu layihənin gənclər arasında milli - mədəni irsin, multikultural dəyərlərin qorunması, vətənpərvərlik hissinin aşılanması, onların arasında düşərgə mədəniyyətinin formalaşdırılması, yeni bilik və bacarıqların öyrənilməsində xüsusi yer tutacağını qeyd ediblər.
Sonda layihəyə dəstək olan bütün şirkətlər adından çıxış edən Azercell şirkətinin prezidenti Vahid Mürsəliyev sosial layihələrdə özəl şirkətlərin iştirakının vacibliyini vurğulayıb
Qeyd edək ki, 20-25 iyul tarixində keçiriləcək layihə, ASAN Könüllüləri Təşkilatının təşəbbüsü, Dövlət Sərhəd Xidməti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, "Regional İnkişaf" İctimai Birliyi, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası, BMT–nin Əhali Fondunun təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilir. Layihə müddətində bir-birindən maraqlı tədbirlər, təlimlər keçiriləcək və müxtəlif turlar təşkil olunacaqdır. Düşərgə zamanı həmçinin, dövlət rəsmilərinin və Milli Məclisin deputatlarının iştirakçılar ilə görüşü nəzərdə tutulub.

Opening ceremony of “Camp of Solidarity” by ASAN Volunteers has been held
The opening ceremony of the project entitled “Camp of Solidarity”, which is being held with the purpose to contribute to the field of event series regarding the “ 2016 Multiculturalism year” has been held.
The event was launched by the National Anthem of the Republic of Azerbaijan in performance of the Military Orchestra by State Border Service.
The Head of Executive Power of the region of Ismayilli, Mirdamat Sadigov welcomed the guests and participants and emphasized Lahich as a cultural center of Azerbaijan. The Head of Executive Power expressed his gratitude to organizers on behalf of the people of Ismailli, especially Lahij.
The Chairman of the State Agency for Public Services and Social Innovations under President, Inam Karimov mentioned that, ASAN Volunteers Organization has gathered 8 000 young people around and implemented various projects in the field of patriotism, culture and other social responsibility projects. The Chairman of the State Agency highlighted, that volunteers of the Camp will be taught not only to social responsibility, but also spirit of patriotism, and expressed his gratitude to the administration of the State Border Service and staff whose help is praise-worthy.
The Deputy Minister of Culture and Tourism, Adalat Valiyev, and Deputy Chief of the State Border Service, Lieutenant-General, Ilham Mehdiyev, by their speeches mentioned the importance of such projects, which is the first in Azerbaijan, to enhance national - cultural heritage, multicultural values, sense of patriotism, form camp culture, obtaining of new knowledge and abilities.
At the end, on the behalf of all private companies, which supported the implementation of camp, President of Azercell, Vahid Mursalov stressed on the participation in such important projects.
Should note, that the project with the duration July 20-25 has been being implemented by initiative of ASAN Volunteers, with the support of the State Border Service of Azerbaijan, Azerbaijani Culture and Tourism Ministry, "Regional Development" Public Union, Azerbaijan Automobile Federation and the UN Population Fund. Various interesting events, trainings and different tours will be conducted within the project. Meeting of public officials and MPs with participants is planned to be organized during the camp.