ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasının rəsmi şəxslərinin görüşü keçirilib
24 dekabr 2019-cu il tarixində Bakı şəhərində dövlət xidmətləri göstərən qurumların ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasını təmsil edən dövlətlərin yüksək səviyyəli ekspertlər görüşü keçirilib.
Məqsəd Assosiasiyasının Nizamnamə layihəsinin müzakirəsi və sənədin imzalanması məqsədi ilə üzv ölkələrin dövlətdaxili prosedurlarına ötürülməsidir.
Dövlət xidmətləri göstərən qurumların ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasının yaradılması barədə Niyyət Bəyannaməsi 2019-cu ilin iyun ayında Bakıda təşkil olunmuş BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu çərçivəsində imzalanıb. Bəyannaməni Azərbaycan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Əfqanıstan, İndoneziya, Mərakeş, Monteneqro, Türkiyə və Uqandanın dövlət xidmətləri göstərən müvafiq nazirliklərinin rəhbərləri imzalayıblar.
Assosiasiyanın Nizamnamə layihəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin ekspert qrupu tərəfindən hazırlanaraq müvafiq ölkələrə baxılmaq üçün göndərilib. Niyyət Bəyannaməsini imzalamış ölkələr tərəfindən müsbət rəy alındıqdan sonra həmin ölkələr tərəfindən sənədin ətraflı müzakirəsi məqsədi ilə yüksək səviyyəli ekspertlərin Azərbaycanda keçiriləcək iclasda toplanması qərarlaşdırılıb.
Ekspertlərin Bakı görüşündə, həmçinin 2020-ci ildə təşkilatın Nazirlər Görüşünün yerini müəyyən etmək, qurumun təşkilatlanmasının hüquqi prosedurlarının növbəti mərhələlərini müzakirə etmək nəzərdə tutulur.
ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasının yaradılmasında məqsəd üzv ölkələr arasında dövlət xidmətlərinin səmərəli idarə edilməsi sahəsində yaranan aktual problemlər və müasir çağırışların həll edilməsi yolları və vasitələrinin müzakirəsidir. Həmçinin strategiya və onun reallaşdırılması çərçivəsini yaratmaq məqsədilə mütəxəssislər və ekspertlərin institusional şəbəkəsini təşkil etmək, habelə dövlət xidmətlərinin gələcək inkişaf istiqamətlərini müəyyən etmək əsas prioritetlərdir.

Members of ASAN International Association have met.
On December 24, there was held a meeting in Baku for high-rank experts in the field of public service representing ASAN International Association.
The purpose of the event was discussion of the Association Charter and to pass it to interstate procedures of member states to be signed.
Declaration of Intent on Establishment of ASAN International Association for organizations delivering public services was signed within the UN Public Service Forum held in Baku on June 24, 2019. The document was signed by heads of respective ministries from Morocco, Montenegro, Indonesia, Afghanistan, Turkey, Uganda, Azerbaijan and the United Arab Emirates.
Declaration of Intent was prepared by a group of experts from the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and sent to the respective countries for revision. After positive feedback from these countries, it was concluded to organize a meeting of high-rank officials in Baku in order to discuss the Declaration of Intent thoroughly.
The experts' meeting in Baku is also expected to determine the location of the Organization's Ministerial Meeting in 2020, and to discuss the next stages of the organization's legal procedures.  Within the creation of ASAN International Association, it was expected to exchange means and solutions for actual problems and contemporary challenges in the field of effective public services delivery. Moreover, within the creation of the Declaration of Intent, an institutional platform will be established for continuous exchange of best practices and expertise in the relevant field, as well as the promotion of innovations in the provision of public services will be implemented.