“ABAD” “BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu”nda təqdim olundu
22 - 23 iyun 2017-ci il tarixində Niderland Krallığının Haaqa şəhərində “Gələcək İndidir: 2030 Gündəliyi naminə Dövlət Xidmətləri Sahəsində İnnovasiyanın Sürətləndirilməsi” mövzusuna həsr edilmiş “BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu” keçirilib.
Forumda ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Forumun keçirilməsində məqsəd səmərəli dövlət idarəçiliyi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin qabaqcıl modelləri və digər bu kimi məsələlər üzrə müzakirələrin aparılması, habelə dövlətlərin bu istiqamətdə müsbət təcrübələrinin mübadiləsi və mükafatlandırma mərasiminin keçirilməsi olub.
Forumda dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı nazirliklərin və təşkilatların rəhbərləri, beynəlxalq ekspertlər, kütləvi informasiya vasitələri və işgüzar dairələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumu BMT-nin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə baş katibinin müavini cənab Vu Honqbo və Niderlandın daxili və krallıq əlaqələri naziri cənab Ronald Plasterk açıq elan edərək forumun önəmindən, müasir dünyanın innovasiyalarla irəli getdiyindən, qabaqcıl təcrübələrin bölüşülməsinin vacibliyindən bəhs ediblər. Daha sonra Haaqa şəhərinin meri xanım Pauline Krikke iştirakçıları salamlayaraq tədbirin keçirilməsinin müasir çağırışlardan irəli gələn obyektiv zərurət olduğunu qeyd edib.
Forum çərçivəsində “İş yerlərinin yaradılması və rifah” mövzusunda təşkil olunmuş 1-ci paneldə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov çıxış edib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və modernləşdirilməsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib, bu islahatların tərkib hissəsi olan “ABAD” publik hüquqi şəxsin uğurlu fəaliyyəti barədə geniş təqdimat edib.
“ABAD”ın Azərbaycanda ailə bizneslərinin və ailə brendlərinin inkişaf etdirilməsinə yönəlmiş təşəbbüs olduğunu və Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, kiçik və orta sahibkarlıgın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsarrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək məqsədilə sosial yönümlü layihələri olduğu bildirilib. Təqdimat iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Həmçinin səfər çərçivəsində BMT-nin Baş katibinin siyasi əlaqələndirmə və qurumlararasi işlər üzrə komekcisi cənab Tomas Qass, Niderlandın daxili və krallıq əlaqələri naziri cənab Ronald Plasterk, Uqanda Respublikasının dövlət xidmətlərinin naziri cənab Muruli Mukasa, İndoneziya Respublikasının idarəçilik və bürokratik islahatlar naziri cənab Asman Abnur, Əfqanıstan İslam Respublikasında təsis edilmiş “ASAN Khedmat”in direktoru cənab Şahzad Aryobi ilə ikitərəfli görüşlər keçirilib.

“ABAD” was presented at “UN State Services Forum”
On the 22-23 June, 2017, the "United Nations Public Services Forum" was held in Hague, Netherlands on "Future is Now: Speeding Innovation in the Field of State Services for the 2030 Agenda".
Our delegation was represented by Inam Karimov, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the Forum was to discuss effective public administration, advanced public service delivery models and other issues, as well as exchange of positive experiences and awarding ceremonies of states in this direction.
Heads of leading ministries and organizations from around the world, international experts, representatives of mass media and business circles attended the forum.
The forum was opened by Mr. Vu Hongbo, Deputy Secretary General for Economic and Social Affairs of the United Nations and Mr. Ronald Plasterk, Minister of Internal Affairs of the Netherlands, who spoke about the importance of the forum and sharing the best practices of the modern world with innovations. Mayor of the Hague City Hall, Pauline Krikke, welcomed the participants and noted that the event was an objective necessity arising from modern challenges.
At the first panel held by Inam Karimov, the Chairman of the State Agency spoke on the topic entitled“ The Employment and Welfare”. He informed about the reforms by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, implemented in recent years on the improvement and modernization of public administration, and on “ABAD”, which is an integral part of these reforms, made a presentation on the successful activity of the public legal entity.
It was stated that “ABAD” is an initiative aimed to develope family business and family brands in Azerbaijan and that it has social projects aimed at supporting active participation of citizens in the socio-economic development of the Republic of Azerbaijan, development of small and medium-sized businesses, increasing the employment level of the population, and shaping competitiveness of family businesses. The presentation was highly appreciated by the participants.
In the frame of the visit, there were held bilateral meetings with Mr. Tomas Gass, UN Under-Secretary-General for Political Coordination and Communications, Mr. Ronald Plasterk, Minister of Internal Affairs and Kingdom Relations of the Netherlands, Mr. Muruli Mukasa, Minister of State Services of Uganda, Mr. Asman Abnur, Minister of Governance and Bureaucratic Reforms of the Republic of Indonesia, Mr. Shahzad Aryobi, director of ASAN Khedmat, established in the Islamic Republic of Iran.