1 saylı “ASAN kommunal”da Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzinin xidmət pəncərəsi fəaliyyətə başladı
1 saylı “ASAN Kommunal” mərkəzində Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzinin xidmət pəncərəsi yaradılıb.
Xidmət pəncərəsi vasitəsilə Bakı şəhərində tikilməkdə olan çoxmənzilli yaşayış binalarının tikintisi ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslər, habelə tikinti obyektlərində çalışan işçilər üçün qeyri-rəsmi məşğulluğa qarşı mübarizə ilə əlaqədar maarifləndirmə və təbliğat kompaniyaları haqqında, həmçinin “Tikinti Monitorinq Sistemi”nin fəaliyyəti, ondan istifadə qaydaları və əmək qanunvericiliyi üzrə məlumatlandırılma işi aparılacaq.
Bundan başqa qeyri-rəsmi məşğulluğa qarşı mübarizə ilə əlaqədar tədbirlər barədə genişmiqyaslı maarifləndirmə, məlumatlandırma və təbliğat kompaniyasının keçirilməsi, kütləvi informasiya vasitələrində qeyri-rəsmi məşğulluğun mənfi nəticələrinin, formal məşğulluğun üstünlüklərinin ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması, qeyri-rəsmi məşğulluğa qarşı video çarxların, stendlərin, broşuraların, məlumat vərəqələrinin hazırlanması və nümayişi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 28 aprel 2017-ci il tarixli 1349 nömrəli Fərmanı ilə tikinti sahəsində vətəndaşların əmək hüquqlarının qorunması, sosial təminatlardan yararlanmasının təmin edilməsi, əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi və monitorinqin müasir innovasiyalardan istifadə etməklə təşkili məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi yaradılmışdır.
Fərmana əsasən pilot layihə çərçivəsində Mərkəzə Bakı şəhərində tikilməkdə olan çoxmənzilli yaşayış binalarının və onların inşası ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin elektron reyestrini yaratmaq, aidiyyəti dövlət informasiya sistemlərinə inteqrasiya olmaq və tikinti obyektlərində real vaxt rejimində işləyən müşahidə kameralarının quraşdırılması tapşırılmışdır.

Service window of Labor Monitoring Center began operating in “ASAN Communal” No.1
Physical persons and legal entities engaged in the construction of multi-storey residential buildings in Baku, as well as raising awareness on the prevention of informal employment for workers in construction facilities and about propaganda companies, as well as activity of the "Building Monitoring System", usage rules of it and awarenness on the labor legislation will be conducted through the service window.
In addition, large-scale awareness campaigns  about fighting against informal employment, helding informational and propaganda companies, bringing to public attention negative outcomes of informal employment in mass media, the benefits of formal employment, preparation and demonstration of video clips, stands, brochures and information sheets are intended.
By the Decree of the President of the Azerbaijan Republic dated April 28, 2017, No. 1349, the Labor Relations Monitoring Center was established under the subordination of the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Azerbaijan Republic with the aim of protection of citizens’ labor rights in the field of construction, providing social security benefits, strengthening the control over formalizing labor relations, and organizing monitoring by using modern innovations.
According to the decree,  within the framework of the pilot project the Center was commissioned to create an electronic register of multistored residential buildings and physical and legal entities engaged in their construction in Baku, to integrate into relevant state information systems, and to install of real-time surveillance cameras at construction fields.