Apostil Azərbaycan Respublikasının ərazisində verilmiş və Azərbaycan Respublikasına münasibətdə 2 mart 2005-ci ildə qüvvəyə minmiş «Xarici rəsmi sənədlərin leqallaşdırılması tələbini ləğv edən Konvensiya»nın iştirakçısı olan dövlətlərdən birinin ərazisində təqdim olunması nəzərdə tutulan rəsmi sənədlərə verilir.
Apostil sənədi imzalamış şəxsin imzasının həqiqiliyini, bu şəxsin hansı qismdə çıxış etdiyini və lazım gəldikdə həmin sənədə vurulmuş möhür və ya ştampın həqiqiliyini təsdiq edir.
Apostildə edilmiş imza, vurulmuş möhür və ştampın yenidən təsdiq edilməsi və ya leqallaşdırılması tələb olunmur.
Apostil aşağıdakı sənədlərə verilir:
1. məhkəmələrin, prokurorluq və ədliyyə orqanlarının verdiyi rəsmi sənədlərə (əgər sənədi vermiş orqanın möhürünün, ştampının və vəzifəli şəxslərinin imza nümunələri məlumdursa);
2. Azərbaycan Respublikasının ərazisində notariat qaydasında təsdiq olunan sənədlərə;
3. Azərbaycan Respublikasının ərazisində vətəndaşlıq vəziyyətinin dövlət qeydiyyatına dair verilmiş sənədlərə.
Diplomatik və ya konsul idarələri tərəfindən icra edilən sənədlərə, kommersiya və ya gömrük əməliyyatlarına birbaşa aidiyyəti olan inzibati sənədlərə apostil verilmir.
Apostilin verilməsi üçün sənədlərin qəbulu
Apostil sənədi imzalayan və ya onu təqdim edən istənilən şəxsin vəsatəti ilə verilir.
Hüquqi şəxsin sənədləri onun nümayəndəsinin səlahiyyətlərini təsdiq edən etibarnamə və ya dövlət reyestrindən çıxarış, yaxud təsis sənədləri təqdim edildikdə apostilin verilməsi üçün qəbul olunur.
Təqdim edilmiş sənədlər 5 iş günü müddətində yoxlanıldıqdan sonra onlara apostil verilir. Bu müddət sənədlərin Ədliyyə Nazirliyinə daxil olduqdan sonrakı müddətdən hesablanır. Düzgün tərtib olunmamış sənədlər apostil verilmədən qaytarılır.
Apostilin verilməsi üçün təqdim edilmiş sənədlərin əlavə yoxlanılması tələb edildikdə, eləcə də sənədlərin sayı 10-dan artıq olduqda apostilin verilməsi müddəti 5 gün və ya daha artıq müddətə uzadıla bilər.
Apostilin verilməsi üçün qəbul olunmuş sənədlərin icra edildikdən sonra qaytarılması vətəndaşlar tərəfindən onların şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlər, hüquqi şəxslərin nümayəndələri tərəfindən isə müvafiq etibarnamə və ya dövlət reyestrindən çıxarış, yaxud təsis sənədləri təqdim olunduqda sənədi alan şəxsə qeydiyyat kitabında imza etdirməklə həyata keçirilir.
Apostil verilməsi üçün təqdim olunan sənədlərə dair tələblər
Apostilin verilməsi üçün təqdim edilən sənədlərə hər hansı əlavə məlumatın daxil edilməsinə, sona qədər tamamlanmamış sətirlərə və digər boş yerlərə xətt çəkilməsinə yol verilmir.
Tərkibi bir neçə vərəqdən ibarət olan sənədlər tikilməli, vərəqlər nömrələnməli, sənədi verən vəzifəli şəxs tərəfindən imzalanmalı və möhürlə təsdiq edilməlidir.

The Apostille shall be provided with the official documents submitted in the territory of the Republic of Azerbaijan and submitted to the territory of one of the States Parties to the “Convention on the Elimination of the Legalization of Foreign Official Documents”, which entered into force on 2 March 2005.
The Apostille certifies the authenticity of the signature of the person signing the document, the authenticity of the seal or stamp printed on that person as well as in what part of the person stands for.
There is no need to re-affirm or legalize apostille signatures, sealed stamps and stamps.
Apostille is provided with the following documents:
1. Official documents issued by the courts, prosecutors and judicial authorities (if the signature of the seal, stamp and signature of the issuing authority is known);
2. Notarized documents in the territory of the Republic of Azerbaijan;
3. Documents on state registration of citizenship status in the territory of the Republic of Azerbaijan.
Apostilles are not issued to the administrative documents that are directly related to the documents, commercial or customs procedures carried out by diplomatic or consular offices.
Receiving documents for Apostille issuance
The Apostille shall be issued on the motion of any person who signs or presents it.
Documents of the legal entity should be accepted for issuance of the apostille if the extract from the state power of attorney or his / her constituent documents is approved.
The submitted documents are checked within 5 working days, then they are given for apostille confirmation. Documents, which are not properly drawn up are returned without the apostille.
Apostil issuance may be extended for 5 days or more, if additional documents are required for the issuance of the documents, and the number of documents exceeds 10.
Return of documents for issuance of the Apostille is carried out by the citizens on the documents certifying their identity, by the representatives of legal entities from the relevant power of attorney or from the state register, or by the receipt of the constituent documents, by signing the document in the registry.
Requirements for documents submitted for Apostille issuance
It is forbidden to include any additional information in the documents submitted for issuance of the Apostille, ending incomplete lines and other blank spots.
Documents consisting of several sheets of contents should be placed; sheets should be numbered, must be signed and sealed by the officer issuing the document.