Miras qoyanın ölümü haqqında şəhadətnamə;
Miras qoyanın yaşayış yeri (daimi və ya müvəqqəti qeydiyyatı) haqqında arayış, yaşayış yeri məlum olmadıqda miras əmlakın və ya onun əsas hissəsinin olduğu yer barədə sənəd;
Vəsiyyətnamənin əsli (vəsiyyətnamə başqa notariat kontorunda təsdiq edildikdə və ya Dövlət notariat arxivinə təhvil verildikdə onun dəyişdirilmədiyi və ya ləğv edilmədiyi barədə həmin orqanlar tərəfindən qeyd aparılmaqla);
Vərəsələrin mirasın qəbul edilməsi, ondan imtina olunması və ya vərəsəlik şəhadətnaməsinin verilməsi haqqında ərizələri;
Qanunla müəyyən edilmiş müddətdə notariusa müraciət olunmadıqda vərəsə tərəfindən əmlaka sahiblik və ya əmlakı idarə etməyə faktiki başlamasını təsdiq edən sənədlər (mirasın açıldığı gündən altı ay ərzində vərəsə tərəfindən mirasa dair borcların ödənilməsi, mirasın qəbul edilməsi, miras əmlaka sahiblik və əmlakdan istifadəyə dair arayışlar, maliyyə və kommunal xidmət haqlarının vərəsə tərəfindən ödənilməsini təsdiq edən qəbzlər və s.);
Miras əmlak üzərində mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd;
Miras əmlakın tərkibində daşınmaz əmlak olduqda, onun üzərində yüklülüyün və ya həbsin olub-olmaması barədə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi yanında Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Хidmətinin vеrdiyi arayış.
1. Vərəsə və yа nоtаriаt qаydаsındа təsdiq еdilmiş еtibаrnаmə əsаsındа оnun nümаyəndəsi;
2. Qanuni nümayəndə;
3. Vərəsənin valideynləri və yа nоtаriаt qаydаsındа təsdiq еdilmiş еtibаrnаmə əsаsındа оnun nümаyəndəsi.

Death certificate of the testator;
Certificate on the place of residence (permanent or temporary registration) of the bequeathed, if the place of residence is unknown, a document on the location of the inherited property or its main part;
The original of the will (when the will is certified in another notary office or handed over to the State notary archive, with a note by those authorities that it has not been changed or cancelled);
Applications of heirs on acceptance of inheritance, rejection of it, or issuance of inheritance certificate;
If the notary is not applied for within the period specified by law, documents confirming the actual start of ownership or management of the property by the heir (payment of inheritance debts by the heir within six months from the day of the opening of the inheritance, acceptance of the inheritance, certificates on the ownership of the inherited property and the use of the property, financial and receipts confirming the payment of utility bills by the heir, etc.);
A document confirming the right to ownership of the inherited property;
If the inherited property consists of immovable property, a certificate is issued by the State Registry Service of Immovable Property under the State Committee for Property Issues on whether or not there is an encumbrance or arrest on it.
1. Heir or his/her representative on the basis of the power of attorney approved in the notary rule;
2. Legal representative;
3. Parents of the heir or his/her representative on the basis of the power of attorney approved by the notary.