Miras qoyanın ölümü haqqında şəhadətnamə;
Miras qoyanın yaşayış yeri (daimi və ya müvəqqəti qeydiyyatı) haqqında arayış, yaşayış yeri məlum olmadıqda miras əmlakın və ya onun əsas hissəsinin olduğu yer barədə sənəd;
Vərəsələrin miras qoyanla qohumluq münasibətlərini təsdiq edən (vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı orqanı tərəfindən vеrilmiş) sənədlər və ya qohumluq münasibətlərinin müəyyən olunması haqqında məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qətnaməsi;
Vərəsələrin mirasın qəbul edilməsi, ondan imtina olunması və ya vərəsəlik şəhadətnaməsinin verilməsi haqqında ərizələri;
Qanunla müəyyən edilmiş müddətdə notariusa müraciət olunmadıqda vərəsə tərəfindən əmlaka sahiblik və ya əmlakı idarə etməyə faktiki başlamasını təsdiq edən sənədlər (mirasın açıldığı gündən altı ay ərzində vərəsə tərəfindən mirasa dair borcların ödənilməsi, mirasın qəbul edilməsi, miras əmlaka sahiblik və əmlakdan istifadəyə dair arayışlar, maliyyə və kommunal xidmət haqlarının vərəsə tərəfindən ödənilməsini təsdiq edən qəbzlər və s.);
Miras əmlak üzərində mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd;
Miras əmlakın tərkibində daşınmaz əmlak olduqda, onun üzərində yüklülüyün və ya həbsin olub-olmaması barədə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi yanında Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Хidmətinin vеrdiyi arayış.
Vərəsə və yа nоtаriаt qаydаsındа təsdiq еdilmiş еtibаrnаmə əsаsındа оnun nümаyəndəsi;
Qanuni nümayəndə;
Vərəsənin valideynləri və yа nоtаriаt qаydаsındа təsdiq еdilmiş еtibаrnаmə əsаsındа оnun nümаyəndəsi.

Death certificate of the testator;
Certificate on the place of residence (permanent or temporary registration) of the bequeathed, if the place of residence is unknown, a document on the location of the inherited property or its main part;
Documents confirming the kinship relations between the heirs and the testator (issued by the state registration body of acts of civil status) or a legally binding court resolution on the determination of kinship relations;
Applications of heirs on acceptance of inheritance, rejection of it, or issuance of inheritance certificate;
Documents confirming the actual beginning of property ownership or management of the property by the heir in the absence of an application to the notary within the period specified by law (payment of inheritance debts by the heir, acceptance of inheritance, certificates of ownership, and use of the property, financial and receipts confirming the payment of utility bills by the heir, etc.);
A document confirming the right to ownership of the inherited property;
If the inherited property consists of immovable property, a certificate is issued by the State Registry Service of Immovable Property under the State Committee for Real Estate Issues on whether there is an encumbrance or arrest on it.
An heir or his/her representative based on the power of attorney approved by the notary;
Legal representative;
Parents of the heir or his/her representative on the basis of a power of attorney approved by the notary.