Yaponiya “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsində maraqlıdır
13 iyun 2024-cü il tarixində Yaponiyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Katsuya Vatanabe “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonağı salamlayan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “ASAN xidmət”, eləcə də Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsində mühüm rol oynayıb.
Görüş zamanı Dövlət Agentliyinin “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
Eyni zamanda Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri (BMT) Mükafatına, 2019-cu ildə isə BMT-nin innovativ həllərin tətbiqi vasitəsilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına layiq görülməsi bildirilib.
Tərəflər Dövlət Agentliyi ilə Yaponiyanın müvafiq qurumları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Səfir “ASAN xidmət”də dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində vətəndaşlar üçün yaradılmış şəraiti təqdirəlayiq hesab edərək ölkəmizin müvafiq təcrübəsinin Yaponiyada öyrənilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Həmçinin qonaq "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, “ABAD” və “Bilim Bakı” mərkəzinin fəaliyyəti ilə də tanış olub.

On June 13, 2024, Japan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Azerbaijan, Katsuya Watanabe, visited the "ASAN service" center to familiarize himself with its operations.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, welcomed the guest and provided detailed information about "ASAN service" and other areas of the Agency's activities. It was emphasized that "ASAN service," initiated by President Ilham Aliyev, has played a significant role in ensuring citizens' access to public services.
During the meeting, it was highlighted that the State Agency collaborates with over 20 countries and international organizations to share the "ASAN service" experience.
Additionally, it was noted that the State Agency was awarded the United Nations Public Service Award in 2015 and the UN's special award in 2019 for its advancements in public services through the implementation of innovative solutions.
Both parties emphasized the need to expand cooperation between the State Agency and relevant Japanese institutions.
Ambassador Watanabe expressed his admiration for the conditions created for citizens in delivering public services at "ASAN service" and indicated Japan's interest in learning from Azerbaijan's relevant experiences.
The guest also toured the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, as well as the "ABAD" and "Bilim Baku" centers.