“Xəzəri qoruyaq” adlı təmizlik aksiyası keçirilib
21 sentyabr 2019-cu il tarixində Buzovna çimərliyi ərazisində “Xəzəri qoruyaq” adlı təmizlik aksiyası keçirilib.
"ASAN xidmət", Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyi və “Coca-Cola” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən aksiya zamanı sahilyanı ərazi tullantılardan təmizlənib.
Yüzlərlə iştirakçının qoşulduğu bu ilki tədbirin keçirilməsində məqsəd ölkədə ekoloji durumun yaxşılaşdırılması, əhalinin maarifləndirilməsi və ətraf mühitə məsuliyyətlə yanaşma prinsiplərini təbliğ etməkdir.
Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü su hövzələri sahillərinin tullantılardan təmizlənməsinə yönələn ən irimiqyaslı aksiyadır.
Hər il 21 sentyabr tarixində dünyanın 100-dən çox ölkəsində təşkil olunan təmizlik aksiyalarında on minlərlə insan könüllü olaraq sahilyanı əraziləri tullantılardan təmizləyir. 9 ildir ki, Azərbaycanda da Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü qeyd olunur.

“Let`s Protect The Caspian Sea” Cleanup Activity has been held
On September 21, 2019, “Let's Protect The Caspian Sea” Cleanup Activity was held on the Buzovna beach.
Within the framework of the action, jointly organized by ASAN Service, Ministry of Ecology and Natural Resources, Delegation of the European Union to Azerbaijan and “Coca-Cola”, the coastal area has been cleared from waste.
Main objectives of this year`s event were to ameliorate the ecological state of our country, raising the awareness of the population, as well as promoting the principles of responsible use of the environment.
International Coastal Cleanup Day is the most large-scale action on cleaning coastal areas of water bodies from waste.
Annually, on September 21, thousands of people volunteer to clean coastal areas from waste in actions organized in more than 100 countries.